კონკურსი რეგიონული მედიის წარმომადგენლებისათვის
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი პროექტის - ,,კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკების შემცირება საქართველოში“ რეგიონული მედიის წარმომადგენლებისათვის აცხადებს კონკურსს.
კონკურსის მიზანია მედიის როლის გაძლიერება ბუნებრივი საფრთხეებით გამოწვეული კატასტროფების თემაზე მუშაობაში.
კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლია ნებისმიერ რეგიონული მედიის წარმომადგენელს, რომელიც მოამზადებს საკონკურსო მასალას კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკების შემცირების თემაზე. საუკეთესო ტელე, რადიო სიუჟეტისა და ბეჭდური/ონალაინ სტატიის ავტორი დაჯილდოვდება.
კრიტერიუმები:
* კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის საკითხზე საზოგადოებისთვის საჭირო ინფორმაციის მიწოდება უნდა მოხდეს ეფექტური გზით;
* პროექტის ფარგლებში იდენტიფიცირებული საფრთხეებიდან(სეტყვა, ძლიერი ქარი, მეწყერი,ღვარცოფი,ზვავი,გვალვა,წყალდიდობა) რომელიმეს უნდა შეეხებოდეს;
* აღნიშნული მასალა მიმართული უნდა იყოს კონკრეტული მუნიციპალიტეტის ადგილობრივი მოსახლეობის ცნობიერების ამაღლებისკენ;
* პლაგიატის აღმოჩენის შემთხვევაში, კონკურსანტი მოიხსნება შესარჩევი ტურიდან;
*აპლიკანტმა ბეჭდური/ონლაინ სტატიის ტექსტი უნდა წარადგინოს PDF ფორმატში (ტექნიკური მახასიათებლები:  ტექსტი უნდა იყოს ქართულ  ენაზე, ფონტი - sylfaen,  ზომა 12, ხაზებს შორის დაშორება 1.5, ტექსტის მოცულობა არ უნდა აღემატებოდეს 1 000  სიტყვას)
* აპლიკანტმა შესაძლებელია წარადგინოს მის მიერ მომზადებული ახალი მასალა ან მასალა, რომელიც გამოქვეყნდა ან ეთერში გავიდა 2020-2021 წლებში და შეესაბამება კონკურსის კრიტერიუმებს.
საკონკურსო ნაშრომების მიღების ბოლო ვადაა: 10 ნოემბერი
საკონკურსო პროექტების გამოგზავნა შესაძლებელია ელ.ფოსტაზე: info@eiec.gov.ge  კონკურსთან დაკავშირებით გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მხრიდან საკონტაქტო პირია პროექტის კოორდინატორი თამარ შერვაშიძე (ელ.ფოსტა: tamar.shervashidze@eiec.gov.ge მობ: 595958825).
პროექტის შესახებ ინფორმაცია
კონკურსი ხორციელდება პროგრამის ფარგლებში -  ,,კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში“ რომელიც მიზანად ისახავს საქართველოს მოსახლეობაზე, საარსებო გარემოსა და ინფრასტრურაზე კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული ბუნებრივი საფრთხეების ზემოქმედების შემცირებას, ეროვნულ დონეზე მოქმედი, მრავალმხრივი საფრთხეების ადრეული შეტყობინების სისტემის (MHEWS) უზრუნველყოფითა და ადგილობრივ დონეზე რისკის შესახებ ინფორმირებული მოქმედების გზით.
შვიდწლიანი ინიციატივა  ხორციელდება კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF), შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SDC), შვედეთისა და საქართველოს მთავრობების დაფინანსებით.
პროგრამა ხორციელდება: 11 მდინარის აუზში (ენგური, ჭოროხი-აჭარისწყლი, სუფსა, ნატანები, ხობის, კინტრიშის, მტკვრის, არაგვის, ხრამი-ქციას, ალაზნისა და იორის აუზებში ხორციელდება) და მოიცავს 7 ბუნებრივ საფრთხეს: წყალდიდობა, გვალვა, ღვარცოფი, მეწყერი, სეტყვა, ძლიერი ქარი და ზვავი.
პროგრამის შესრულების შედეგად გაიზრდება საქართველოს მოსახლეობის მედეგობა კლიმატური საფრთხეების მიმართ, შემცირდება კატასტროფების ზეგავლენა ინფრასტრუქტურასა და საარსებო გარემოზე, ხოლო 1.7 მილიონი ადამიანი უკეთ იქნება დაცული წყალდიდობისგან, წყალმოვარდნისგან, გვალვისა და კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული სხვა  საფრთხისაგან.
პროგრამის 3 ძირითადი კომპონენტია:
კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებულ ბუნებრივ საფრთხეებზე დაკვირვების ქსელის გაფართოება და მოდელირების შესაძლებლობების გაძლიერება იმისათვის, რომ  უზრუნველყოფილ იქნეს სანდო ინფორმაცია კლიმატთან დაკავშირებული საფრთხეების, მოწყვლადობის და რისკის შესახებ;
ეფექტიანი ეროვნული რეგულაციებით, კოორდინირების მექანიზმებითა და ინსტიტუციონალური შესაძლებლობებით მრავალმხრივი საფრთხეების ადრეული შეტყობინების სისტემის მხარდაჭერა და კლიმატთან დაკავშირებული ახალი საინფორმაციო პროდუქტების შექმნა;
მრავალმხრივი საფრთხეების ადრეული შეტყობინების სისტემის და რისკის შემცირების პრიორიტეტული ღონისძიებების განხორციელების გზით მოსახლეობის მედეგობის გაზრდა სათემო დონეზე.
პროგრამის განათლების და ცნობიერების ამაღლების კომპონენტს საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს  გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი ახორციელებს. ამ კომპონენტის ფარგლებში ცენტრი აქტიურად თანამშრომლობს სამიზნე მუნიციპალიტეტში არსებულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებთან, ადგილობრივ სამოქალაქო ორგანიზაციებთან და თვითმართველობასთან.

The Eiec announces the contest for the project of “Reducing the Risks of Climate Driven Disasters in Georgia" for regional media representatives. The aim of the contest is to strengthen the role of the media in working on the topic of natural disasters.
The competition is open to any regional media representative who will prepare for the contest a piece on climate driven disaster risk reduction. The author of the best TV, radio story and print / online article will be awarded.
Criteria
* The public needs to be provided with the necessary information on the risk of climate driven disasters effectively
* Any of the hazards identified under the project (hail, strong winds, landslides, mudslides, avalanches, droughts, and floods) should be addressed;
* The mentioned material should be aimed at raising the awareness of the local population of a specific municipality;
* In case of plagiarism, the contestant will be removed from the qualifying round;
* The applicant must submit the printed or online article text in PDF format (technical requirements: the text must be in Georgian, font-Sylfaen, size 12, line spacing 1.5, and the text length cannot exceed 1,000 words).
The deadline for submission of entries is: November 10
Contest projects should be sent to the e-mail: info@eiec.gov.ge the contact person of the Eiec is Tamar Shervashidze (e-mail: tamar.shervashidze@eiec.gov.ge Mob: 595958825).
Project information
The contest is implemented within the framework of the program "Climate Driven Disaster Risk Reduction in Georgia," which aims to reduce the impact of natural threats to climate change on the population, environment, and infrastructure by providing a nationwide, multilateral early warning system (MHEWS) through informed action.
The seven-year initiative is funded by the Green Climate Fund (GCF), the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC), and the governments of Sweden and Georgia.
The program is implemented in: 11 river basins (Enguri, Chorokhi-Adjaristskali, Supsa, Natanebi, Khobi, Kintrishi, Mtkvari, Aragvi, Khrami-Ktsia, Alazani and Iori basins) and includes 7 natural hazards: flood, drought, mudslide, mudflow strong wind and avalanches
The program will increase the resilience of the Georgian population to climate threats, reduce the impact of disasters on infrastructure and the environment, and provide 1.7 million people with better protection from floods, droughts, high water, and other climate change threats.
There are 3 main components of the program:
Expand the Climate Change Monitoring Network and strengthen modeling capabilities to provide reliable information on climate threats, vulnerabilities, and risks;
Support for effective multilateral early warning systems and creation of new climate-related information products through effective national regulations, coordination mechanisms, and institutional capacity;
Increase the resilience of the population at the community level through the implementation of a multi-threat early warning system and priority mitigation measures.
The education and awareness component of the program is implemented by the the eiec of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia. Within this component, the eiec actively cooperates with educational institutions, local civil society organizations, and self-government in the target municipality.