გარემოს დაცვის მოქმედებათა მეოთხე ეროვნული პროგრამის პროექტის შესახებ თემატური საჯარო განხილვები ტარდება
საქართველოს გარემოს დაცვის მოქმედებათა (2022-2026 წლები) მეოთხე ეროვნული პროგრამის (NEAP 4) პროექტის შესახებ თემატური საჯარო განხილვები მიმდინარეობს. საჯარო განხილვებს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი ონლაინ ფორმატში ატარებს და მასში მონაწილეობა ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს შეუძლია.
თემატური საჯარო განხილვების თემებია: ატმოსფერული ჰაერის დაცვა, კლიმატის ცვლილება, ნარჩენებისა და ქიმიური ნივთიერებების მართვა, წყლის რესურსების და შავი ზღვის გარემოს დაცვა, ბიომრავალფეროვნება და დაცული ტერიტორიები,  ტყის მართვა, გარემოსდაცვითი მმართველობა, ბუნებრივი საფრთხეებისა და რისკების მართვა, ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოება, მიწის რესურსების დაცვა, გარემოსდაცვითი განათლება.
აღნიშნული განხილვების მიზანია დოკუმენტის შემუშავების პროცესში საზოგადოების ჩართულობის ხელშეწყობა და მათი შენიშვნებისა და მოსაზრებების გაზიარება.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს კოორდინაციით, გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და შვედეთის მთავრობის მხარდაჭერით, შემუშავდა 2022-2026 წლებისთვის საქართველოს გარემოს დაცვის მოქმედებათა მეოთხე ეროვნული პროგრამის (NEAP 4) პროექტი.
საქართველოს გარემოს დაცვის მოქმედებათა ეროვნული პროგრამა წარმოადგენს გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სფეროში ქვეყნის ძირითად სტრატეგიულ დოკუმენტს, რომელიც განსაზღვრავს დარგის გრძელვადიან სტრატეგიულ პრიორიტეტებსა და შესაბამის სამოქმედო გეგმას.

Thematic public discussions are underway on the draft of the Fourth National Program of Environmental Actions of Georgia (2022-2026) (NEAP 4). Public hearings are conducted by the EIEC of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia in an online format, and any interested person can participate in them.
Topics for public discussion include: ambient air protection; climate change; waste and chemical management; water resources and the Black Sea environment; biodiversity and protected areas; forest management, environmental management, natural hazards and risk management, nuclear and soil safety protection, environmental education.
The goal of these discussions is to encourage public participation in the drafting process and to allow people to express their thoughts and ideas.
In coordination with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, and with the support of the United Nations Development Program (UNDP) and the Government of Sweden, the fourth National Environmental Action Plan for Georgia (NEAP 4) for 2022–2026 was developed.
The Georgian National Environmental Action Program is the country's main strategic document in the field of environment and natural resource protection, defining the field's long-term strategic priorities as well as the relevant action plan.