„მსოფლიო საფოსტო კავშირის“ წერილის წერის საერთაშორისო კონკურსში გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს რჩეული ნიკოლოზ ღვანია გახდა
წელს საკონკურსო თემად შეირჩა  „მიწერე წერილი გავლენიან ადამიანს, თუ რატომ და როგორ უნდა მიიღონ ზომები კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებით”. კონკურსის მიზანი, თანამედროვე ტექნოლოგიების ეპოქაში, წერილის წერის ტრადიციისა და აქტუალური თემების ახალგაზრდა თაობაში პოპულარიზაციაა. კონკურსში მონაწილეობის მიღება  9-15 წლამდე ასაკის მოზარდებს შეეძლოთ.
ნიკოლოზ ღვანიამ წერილით გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრს მიმართა და კლიმატის ცვლილების მნიშვნელოვანი გამოწვევების შესახებ ისაუბრა. სამინისტროს რჩეულს სერტიფიკატი გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორმა, თამარ ალადაშვილმა გადასცა.
„ყველაზე შედეგიანია, სწორედ მოზარდებთან დავიწყოთ გარემოსდაცვით თემებზე საუბარი და ვიზრუნოთ მათი ისეთ მოქალაქეებად აღზრდაზე, რომლებიც მოუფრთხილდებიან გარემოს. აღნიშნული კონკურსი, წლევანდელი თემით, სწორედ ამ მიზანს ემსახურებოდა. მინდა აღვნიშნო, რომ ძალიან სასიამოვნო იყო ახალგაზრდების არაერთი საინტერესო მოსაზრების გაცნობა კლიმატის ცვლილების საკითხებზე. როდესაც ვსაუბრობთ კლიმატის ცვლილებაზე და ამ პრობლემის გადაჭრის გზებზე, არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ თითოეულ ჩვენგანს შეგვიძლია, ყოველდღე  გადავდგათ  ქმედითი ნაბიჯები მის შესაჩერებლად”, - განაცხადა თამარ ალადაშვილმა.
„მსოფლიო საფოსტო კავშირი” წერილის წერის საერთაშორისო კონკურსის გამარჯვებული ქ.რუსთავის #24 სკოლის ქართული გიმნაზიის მე-7 კლასის მოსწავლე ლილე ხორიაშვილი გახდა. მისი ნამუშევარი გაიგზავნება „მსოფლიო საფოსტო კავშირში“ და ჩაერთვება საერთაშორისო საკონკურსო პროგრამაში, სადაც სხვადასხვა ქვეყანაში გამოვლენილი გამარჯვებულები საერთაშორისო მასშტაბით განაგრძობენ შეჯიბრს.
„მსოფლიო საფოსტო კავშირის“ წერილის წერის საერთაშორისო კონკურსი „საქართველოს ფოსტის“ ორგანიზებითა და საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების,  გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროების მხარდაჭერით მიმდინარე წელს მეცხრედ გაიმართა.

The chosen one by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia in the International Postal Writing Contest of the World Postal Union became Nikoloz Gvania
"Write a letter to an influential person on why and how to take action on climate change," was the contest's theme this year. The contest's goal is to introduce the younger generation to the writing tradition as well as current challenges in the age of modern technology. The contest is open to teenagers aged 9 to 15.
In a letter to Georgia's Minister of Environmental Protection and Agriculture, Nikoloz Ghvania discussed the serious issues posed by climate change. The certificate was presented to Nikoloz Gvania by Tamar Aladashvili, Director of the EIEC.
"The most effective strategy is to begin talking about environmental issues with teenagers and to ensure that they are raised to be environmentally conscious citizens." With this year's topic, the contest accomplished exactly that. I'd want to emphasize how intriguing it was to learn about a variety of young people's perspectives on climate change challenges. "When we talk about climate change and solutions, we must remember that each of us can take effective efforts to halt it every day," Tamar Aladashvili remarked.
Lile Khoriashvili, a 7th-grade student at the Georgian Gymnasium of School # 24 in Rustavi, became the winner of the "International Postal Union" international letter-writing contest. His work will be sent to the World Postal Union and will be included in an international competition program, where winners from different countries will continue to compete internationally.
The International Post Union's Letter Writing Contest was organised by the Georgian Post with the support of the Ministry of Economy and Sustainable Development, the Ministry of Education and Science of Georgia, and the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia for the ninth time this year.