საქართველოს მხარდაჭერა მდგრადი საჯარო შესყიდვებისა და დამატებითი ინსტრუმენტების განვითარებაში
გაეროს გარემოსდაცვითი პროგრამა (UNEP) არის ხუთი პარტნიორი ორგანიზაციიდან ერთ-ერთი, რომელიც ახორციელებს ევროკავშირის მიერ დაფინანსებულ EU4 Environment (2019-2022) პროექტს. ეს რეგიონული პროგრამა მხარს უჭერს 6 ქვეყანას (სომხეთი, აზერბაიჯანი, ბელორუსია, საქართველო, მოლდოვას რესპუბლიკა და უკრაინა) პოლიტიკის დაგეგმვისა და მწვანე ინვესტიციების, ინოვაციური პროდუქტებისა და ტექნოლოგიების მოზიდვის სტიმულირებისა და გარემოსდაცვითი ქმედებების სასარგებლოდ ცნობიერების ამაღლებაში. უფრო კონკრეტულად, EU4 Environment–ის კომპონენტის „ცირკულარული ეკონომიკისა და ზრდის ახალი შესაძლებლობების“ კომპონენტის ფარგლებში, გაეროს განვითარების პროგრამა ხელს უწყობს საქართველოს, განავითაროს მდგრადი საჯარო შესყიდვები (SPP) და დამატებითი ინსტრუმენტები.
პროექტი მიზნად ისახავს საქართველოს მხარდაჭერას მდგრადი საჯარო შესყიდვებისა და დამატებითი ინსტრუმენტების განვითარებაში, მათ შორის, მდგრადი საჯარო შესყიდვების (SPP) სამართლებრივი ნორმების ჩამოყალიბებას, ბიზნეს სექტორების შესაძლებლობების გაძლიერებას სახელმწიფო ტენდერებზე რეაგირების, ეკო-მარკირებაზე წვდომისა და ეკო-ინოვაციების დანერგვისათვის და სახელმწიფო უწყებების შესაძლებლობათა გაძლიერებას მდგრადი საჯარო შესყიდვების და ეკო-მარკირების სისტემის ეფექტური დანერგვისა და ფუნქციონირებისათვის.
მოსალოდნელი შედეგები
1. SPP  სამართლებრივი ნორმები (ცვლილებები PPL პროექტში და შესაბამის წესდებებში) და შედგენილი სახელმძღვანელოები / სახელმძღვანელო მითითებები
2. პრიორიტეტიზაციის ტრენინგი ბაზრის მზადყოფნის ანალიზთან ერთად, შემუშავებული შესყიდვის სახელმძღვანელო პრინციპები
3. შეფასებული არსებული ეკო–მარკირების სისტემები
4. ბიზნეს სექტორის შესაძლებლობა მოახდინოს რეაგირება სახელმწიფო ტენდერებზე და გაძლიერებული წვდომა ეკო–მარკირებაზე
5. სექტორის შესაძლებლობების შეფასება ეკო–ინოვაციებთან დაკავშირებით
6. მწვანე ეკონომიკის სასწავლო კურსების  ქართულ ენაზე თარგმნა, დაწყება და ჩატარება.
დონორი - ევრო კავშირი (EU)
განმახორციელებელი - გაეროს გარემოსდაცვითი პროგრამა (UNEP)/ ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაცია (OECD)/ გაეროს ეკონომიკური კომისია ევროპისათვის (UNECE)/ გაეროს ინდუსტრიული განვითარების ორგანიზაცია (UNIDO)/ მსოფლიო ბანკი/ გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი (EIEC)
საკონტაქტო პირი: ნათია ბლიაძე - გარემოს საინფორმაციო სამსახური; ელ-ფოსტა: Natela.Bliadze@eiec.gov.ge

Background Information:
UNEP is one of the five partner agencies implementing EU-funded EU4 Environment (2019 – 2023). This regional programme supports 5 countries (Armenia, Azerbaijan, Georgia, the Republic of Moldova, and Ukraine) in making policy planning and investment greener, stimulating the uptake of innovative products and technologies, and raising awareness about benefits of environmental action. More specifically, within EU4Environment’s component on “circular economy and new growth opportunities”, UNEP supports Georgia to promote activities on Sustainable Public Procurement (SPP) and complementary tools.
The project supports the development and implementation of SPP policies and tools for SPP in Georgia. EU4Environment also assists Georgian authorities and businesses to prepare for future to launch new pilot tenders through technical assistance to the development of sustainability criteria, procurement guidelines, verification schemes and training. Eco-labelling is one of the tools to promote Sustainable Consumption and Production. Ecological labels and standards can be used by  producers to manage their production processes more sustainably and improve their sustainability performance over time.
Project objectives:
• To strengthen the capacity of Georgian procurement authorities for sustainable public procurement and ecolabels and strengthen the capacity of businesses to respond to public tenders with sustainability criteria;
• To strengthen the capacity of government entities and private sector on ecolabels as one of Sustainable Consumption and Production tools;
• To translate a Green Economy training course into Georgian. Launch and run the course once a year.
Project Activities:
• Develop law amendments, bylaws and guidelines for SPP;
• Develop guidelines inclusive of sustainability criteria for selected priority goods and services;
• Conduct assessment of existing eco-labelling systems;
• Capacity of business sectors to respond public tenders and access eco-labelling strengthened;
• Assessment of the sectors’ capacities for eco-innovations conducted;
• Green Economy on-line training course.
Project Outputs:
1. SPP legal provisions (amendments to the draft PPL and relevant bylaws) and manuals/guidelines drafted;
2. Prioritization exercise coupled with market readiness analysis; Procurement guidelines developed;
3. Existing eco-labelling systems assessed;
4. Capacity of business sectors to respond public tenders and access eco-labelling strengthened;
5. Assessment of the sectors’ capacities for eco-innovations conducted;
6. Green Economy training course translated into Georgian, launched and run.
Donor organization - European Union (EU)
Implementers - United Nations Environment Programme (UNEP), Organization for Economic Co-operation and Development (OECD), United Nations Economic Commission for Europe (UNECE), United Nations Industrial Development Organization (UNIDO).
National implementing partner of UNEP - The World Bank Group/ Environmental Information and Education Centre (EIEC)