შპს „გინუს“ გარდაბნის მუნიციპალიტეტის სოფ. ახალი სამგორის მიმდებარედ სასარგებლო წიაღისეულის 81 766 ტონა თიხა-თაბაშირის (გაჯი) მოპოვების პროექტი
ქვემო ქართლი, გარდაბანი, სოფ. ახალი სამგორი, გარდაბნის მუნიციპალკიტეტი, სოფ. ახალი სამგორი
შენიშვნები და მოსაზრებები მიიღება წერილობით 2022 წლის 11 ოქტომბრის ჩათვლით.
ანგარიში და დეტალური ინფორმაცია იხ. ბმულზე - https://nea.gov.ge/Ge/GZSH/662
დაგეგმილი საქმიანობის გარემოზე ზემოქმედების შეფასების ანგარიშის საჯარო განხილვა ჩატარდება 2022 წლის 27 სექტემბერს, 14:00 საათზე. მისამართი: გარდაბნის მუნიციპალიტეტის სოფ. ახალი სამგორის ადმინისტრაციული ერთეულის შენობა.

The National Environment Agency under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, is publishing the Environmental Impact assessment report for the planned activity.
Written comments and opinions related to the EIA report of planned activities should be sent to the LEPL national environmental agency at the following address: Tbilisi, Marshal Gelovani Avenue N6, or by email to eia@mepa.gov.ge.
"Ginus" LLC, village of Gardabani Municipality. 81,766 tons of clay-gypsum (gaji) mineral extraction project near New Samgori
Written comments and opinions will be received including October 11, 2022.
The report and more detailed information can be found at the link - https://nea.gov.ge/Ge/GZSH/662
The public discussion for the Environmental Impact Assessment Report for the planned activity will be conducted on September 27, 2022, at 2:00 Gardabani municipality village address is the new Samgori administrative unit building.