დაცული და სხვა კონსერვაციული ტერიტორიების კონცეფცია
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს (MEPA) ინიციატივითა და  შვედეთის მთავრობის (შვედეთის განვითარების და თანამშრომლობის სააგენტოს) (SIDA) ფინანსური მხარდაჭერით, პროექტის ,,გადავარჩინოთ ბუნება - საქართველო” ფარგლებში, მომზადდა დაცული და სხვა კონსერვაციული ტერიტორიების კონცეფციის სამუშაო ვერსია.
კონცეფცია, როგორც სექტორული პოლიტიკის დოკუმენტი, ასახავს დაცულ და სხვა კონსერვაციულ ტერიტორიებზე ბუნების კონსერვაციის მიმართულებით ეროვნულ ხედვას და უზრუნველყოფს დაცული ტერიტორიების ეფექტური პოლიტიკისა და კარგი მმართველობის სისტემის  ჩამოყალიბებას მსოფლიოს საუკეთესო პრაქტიკის, სტანდარტების და პრინციპების გათვალისწინებით. იგი ადგენს სფეროსთვის კრიტიკულად მნიშვნელოვან პრიორიტეტებსა და პრინციპებს და წარმოადგენს ბიომრავალფეროვნების კონსერვაციისთვის ერთ-ერთი უმთავრესი ინსტრუმენტის - დაცული ტერიტორიების სისტემის გაძლიერებისა და სრულყოფის დარგობრივი პოლიტიკის საფუძველს  ბიოლოგიური მრავალფეროვნების  შესახებ კონვენციის „კუნმინგ-მონრეალის ბიომრავალფეროვნების გლობალური ჩარჩოს“ მე–3 მიზნით დადგენილი ახალი დღის წესრიგის შესაბამისად.
დაცული და სხვა კონსერვაციული ტერიტორიების კონცეფციაზე მუშაობის პროცესი წარიმართა ღია, ინკლუზიურ და თანამშრომლობით გარემოში სხვადასხვა დაინტერესებულ მხარესთან ფართო კონსულტაციების ფარგლებში.
დაინტერესებულ პირებს კონცეფციის სამუშაო ვერსიის შესახებ შენიშვნებისა და მოსაზრებების წარმოდგენა შეუძლიათ საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში არაუგვიანეს 2024 წლის 9 იანვრისა, ელექტრონული ფოსტის მისამართებზე:  teona.karchava@mepa.gov.ge , salome.nozadze@mepa.gov.ge

The concept of protected and other conservation areas
A working version of the concept of protected and other conservation areas was prepared within the "Save Nature—Georgia" project, on the initiative of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (MEPA), with financial support from the Swedish Government (Swedish Development and Cooperation Agency) (SIDA).
The concept, as a sectoral policy document, reflects the national vision in the direction of nature conservation in protected and other conservation areas and guarantees the creation of an efficient policy and good governance system for protected areas, taking into account international best practices, standards, and principles.
The new agenda set forth by the third goal of the Convention on Biological Diversity, the "Kunming-Montreal Global Framework for Biodiversity," establishes critically important priorities and principles for the field and serves as the foundation for sectoral policy aimed at enhancing and perfecting the system of protected areas, one of the primary instruments for biodiversity conservation.
The process of working on the concept of protected and other conservation areas was carried out in an open, inclusive, and collaborative environment within wide consultations with various stakeholders.
Interested persons can submit comments and opinions about the working version of the concept to the Ministry of Environment Protection and Agriculture of Georgia no later than January 9, 2024, at the following e-mail addresses: teona.karchava@mepa.gov.ge and salome.nozadze@mepa.gov.ge