კვლევის „გარემოსდაცვითი განათლებისა და ცნობიერების დონის შეფასება ეროვნულ დონეზე“ პრეზენტაცია გაიმართა
ეროვნულ დონეზე გარემოსდაცვითი განათლებისა და ცნობიერების დონის კვლევა 2022 წელს პირველად ჩატარდა. კვლევის მიზანს წარმოადგენდა გარემოსდაცვითი განათლებისა და ცნობიერების დონის შესახებ სანდო სტატისტიკური და ანალიტიკური მონაცემებით სამთავრობო და არასამთავრობო სექტორის უზრუნველყოფა. კვლევის საფუძველზე მოხდება სხვადასხვა მიზნობრივი პროგრამის შემუშავება და განხორციელება.
აღსანიშნავია, რომ კვლევის ფარგლებში, მოსახლეობის უმრავლესობამ (59%) დააფიქსირა გარემოსდაცვითი საკითხების შესახებ ცოდნის/ცნობიერების გაღრმავების სურვილი.
კვლევა ასევე მოიცავდა მოსახლეობის ქცევისა და დამოკიდებულებების ანალიზს გარემოსდაცვით საკითხებთან მიმართებით, როგორიცაა ბუნებრივი რესურსები, ატმოსფერული ჰაერი, ნარჩენები, ტყის მართვა და  კლიმატის ცვლილება.
კვლევა „გარემოსდაცვითი განათლებისა და ცნობიერების დონის შეფასება ეროვნულ დონეზე“ გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ინიციატივით, გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და შვედეთის მხარდაჭერით ჩატარდა.
კვლევა განახორციელა სოციალური კვლევისა და ანალიზის ინსტიტუტმა (ISSA). გამოყენებული იყო როგორც თვისებრივი, ისე რაოდენობრივი კვლევის მეთოდები. ფოკუს ჯგუფები, ექსპერტული ინტერვიუები და რაოდენობრივი გამოკითხვა მთელი საქართველოს მასშტაბით ჩატარდა.
კვლევის პრეზენტაციას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ნოდარ პაპუკაშვილი, UNDP-ის მუდმივი წარმომადგენელი საქართველოში ნიკ ბერესფორდი, შვედეთის საელჩოს გარემოსდაცვითი პროგრამების ხელმძღვანელი ხათუნა ზალდასტანიშვილი, გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე ხატია წილოსანი, გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორი თამარ ალადაშვილი და დაინტერესებული საზოგადოება ესწრებოდა.
კვლევის შედეგების შესახებ დეტალურ ინფორმაციას შეგიძლიათ გაეცნოთ გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ოფიციალურ ვებგვერდზე.

The study on the assessment of environmental education and awareness at the national level was held for the first time in 2022. The object of the study was to provide trustworthy analytical and statistical data to the nongovernmental and governmental sectors regarding environmental awareness and education. As the basis of the study, the development of several targeted programs will be implemented.
It is worth mentioning that within the scope of the study, the majority of the population (59%) expressed a desire to deepen their knowledge and awareness about environmental issues.
The study covered the analysis of behaviour and the population's attitude regarding the environment, such as natural resources, ambient air, waste, forest management, and climate change.
The study "Assessment of the Level of Environmental Education and Awareness at the National Level" was conducted on the initiative of the Centre for Environmental Information and Education with the support of the United Nations Development Programme (UNDP) and Sweden.
The study was conducted by the Institute for Social Studies and Analysis (ISSA). Qualitative and quantitative research methods were used. Focus groups, expert interviews, and quantitative surveys were conducted throughout Georgia.
Solomon Pavliashvili, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia; Nodar Papukashvili, Deputy Minister of Education and Science; Nick Beresford, Resident Representative of UNDP in Georgia; Khatuna Zaldastanishvili, Head of Environmental Programmes of the Swedish Embassy; and Khatia Tsilosani, First Deputy Chairman of the Environmental Protection and Natural Resources Committee, attended the research presentation. The director of the Information and Education Centre, Tamar Aladashvili, and the interested public were present.
Detailed information regarding the study outcomes can be found on the official site of the environmental information and education centre.