„ეკოლიდერთა სკოლაში“ სწავლა დასრულდა
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის „ეკოლიდერთა სკოლაში“ 2023 წლის სასწავლო კურსი დასრულდა.
„ეკოლიდერთა სკოლის“ სასწავლო კურსის შემაჯამებელ შეხვედრაზე, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა ახალგაზრდებს სერტიფიკატები გადასცა.
აღსანიშნავია, რომ  კურსი მოიცავდა როგორც თეორიულ, ისე პრაქტიკულ სწავლებას. გასვლითი ტურის ფარგლებში მოსწავლეები გარემოს ეროვნული სააგენტოს ლაბორატორიას ესტუმრნენ და  წყლისა და მიწის კვლევის პროცესებს გაეცნენ.  ბიომრავალფეროვნების შესახებ ცოდნის ამაღლების მიზნით, მონაწილეები საქართველოს ეროვნულ ბოტანიკურ ბაღში, თბილისის ახალ ზოოპარკში, სამშვილდეს ნაქალაქარსა და ალგეთის ეროვნულ პარკში იმყოფებოდნენ. ნარჩენების გადამუშავების საკითხების გაცნობის მიზნით, შპს „პოლივიმს“ ესტუმრნენ და საწარმოს  მუშაობის პროცესს ადგილზე გაეცნენ.
„ეკოლიდერთა სკოლა” გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ შემუშავებული სასწავლო პროგრამაა, რომლის მიზანი ახალგაზრდა თაობისათვის გარემოსდაცვითი საკითხების სწავლება და ამ მიმართულებით მათი ცნობიერების ამაღლებაა. ორი თვის განმავლობაში, მოსწავლეებს ლექციებს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის წარმომადგენლები და მოწვეული სპეციალისტები უტარებდნენ. IX-XII კლასის მოსწავლეებმა, სასწავლო პროგრამის ფარგლებში, მიიღეს ინფორმაცია მდგრადი განვითარების მიზნების, ადამიანის ეკოლოგიური უფლებების, ნარჩენების მართვის მნიშვნელობის, დაცული ტერიტორიების, ბიომრავალფეროვნების, კლიმატის ცვლილების, ტყის მდგრადი მართვისა და გარემოსდაცვითი განათლების შესახებ.
გარემოსდაცვითი საკითხებით დაინტერესებული მოსწავლეებისთვის პროგრამა „ეკოლიდერთა სკოლა” ყოველწლიურად, მთელი ქვეყნის მასშტაბით ჩატარდება.

Learning course at ‘’Ecoleader School’’ has ended
The learning course at "Eco leader School" of the Environmental Information and Education Centre has ended.
At the summary meeting of the "Ecoleader School" training course, the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Solomon Pavliashvili, presented certificates to the young people.
It is worth mentioning that note that the course provided instruction in both theory and practice. The National Environment Agency's laboratory was visited by the students as part of the field trip, where they learned about the procedures used in water and land research. The participants visited the National Botanical Garden of Georgia, the Tbilisi New Zoo, Samshvilde Nakalakari, and Algeti National Park to broaden their knowledge of biodiversity. They visited "Polyvim" LLC to learn more about the challenges surrounding trash processing, and they immediately obtained details regarding the business's operational procedures.to learn more about the issues of waste processing, they visited "Polyvim" LLC and received information about the work process of the enterprise on the spot.
The EIEC created the "School of Ecoleaders" as a training program with the aim of educating and increasing the understanding of the younger generation about environmental issues. Students received lectures from EIEC representatives and other invited experts over the course of two months.
Every year across the nation, the "School of Ecoleaders" programme will be offered to kids who are interested in environmental issues.