პროფესიული გადამზადების პროგრამა  „ტყის ინვენტარიზაცია და ტაქსაცია"  დასრულდა
პროფესიული გადამზადების პროგრამა „ტყის ინვენტარიზაცია და ტაქსაცია" 12-მა ახალგაზრდამ წარმატებით დაასრულა.  კურსდამთავრებულებს სერტიფიკატები გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორმა თამარ ალადაშვილმა და ეროვნული სატყეო სააგენტოს უფროსის მოადგილემ ნათია იორდანიშვილმა გადასცეს.
სასწავლო კურსი მოიცავდა როგორც თეორიულ, ისე პრაქტიკულ ნაწილს. პროგრამის ფარგლებში, პრაქტიკული სწავლება ეროვნული სატყეო სააგენტოს მართვას დაქვემდებარებულ ტყეებში - მცხეთის მუნიციპალიტეტსა და ბაკურიანში განხორციელდა. მონაწილეები ადგილზე გაეცნენ საველე სამუშაოების უსაფრთხოებისა  და ხე-ტყის საზომი ინვენტარის გამოყენების წესებს, სანიმუშო ფართობების აღებას, ტყის ინვენტარიზაციას/ხე-ტყის გაზომვას და სიმაღლის თანრიგის დადგენას, ტყის ტაქსაციას,  სატაქსაციო ბარათის შევსებას, საშუალო სატაქსაციო მაჩვენებლების განსაზღვრას ტყეთმოწყობის მასალების გამოყენებით, მართვის დონის ინვენტარიზაციის (FMI) და ეროვნული ტყის ინვენტარიზაციის (NFI)  განხორციელების წესებს.
პროგრამის კურსდამთავრებულები ეროვნულ სატყეო სააგენტოში დასაქმდნენ და ტყის ეროვნული ინვენტარიზაციის პროცესში ჩაერთნენ.
პროგრამა ,,ტყის ინვენტარიზაცია და ტაქსაცია" განხორციელდა გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ, ეროვნულ სატყეო სააგენტოსთან თანამშრომლობით და პროფესიული უნარების სააგენტოს, ევროკავშირისა და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით.

The vocational program ‘’Forest Taxation and Inventory" has finished
12 young participants successfully finished the ‘’forest taxation and inventory retraining program. Tamar Aladashvili, the director of the EIEC, and Natia Iordanishvili, the deputy director of the National Forestry Agency, handed over the certificates to the graduates.
The learning course covered both theoretical and practical parts. The practical learning was conducted in the forests under the National Forestry Agency - in Mtskheta Municipality and Bakuriani. The participants got acquainted with the rules of field safety and with the timber inventory measuring usage rules, taking sample areas, forest inventory/timber measurement and determining the height index, forest taxation, filling in the tax card, determining the average tax rates using forestry materials, management level inventory (FMI), and National Forest Inventory (NFI) implementation rules.
The graduates of the program were employed by the National Forestry Agency and became involved in the national forest inventory process.
The program Forest Taxation and Inventory’’ was implemented by the EIEC in cooperation with the National Forestry Agency and with the support of the Vocational Skills Agency, the EU, and the UNDP program.