პროგრამაზე - ,,გარემოსდაცვითი მმართველი” სასწავლო პროცესი დაიწყო
პროფესიული მომზადების პროგრამის ,,გარემოსდაცვითი მმართველის” სასწავლო კურსი გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორის მოადგილემ ეკატერინე ბენდელიანმა გახსნა და პროგრამის შესახებ ისაუბრა.
„პროგრამა შესაძლებლობას აძლევს დაინტერესებულ პირებს დეტალურად შეისწავლონ ნარჩენების მართვის კოდექსის მიხედვით გაწერილი გარემოსდაცვითი მმართველის პასუხისმგებლობები. ასევე, შესაბამისი კადრების მოძიებასა და დასაქმებაში ეხმარება კომპანიებსა თუ საწარმოებს, რომელთაც წარმოექმნებათ სხვადასხვა ტიპის ნარჩენი და ვალდებულები არიან  ნარჩენების მართვის გეგმების შემუშავებასა და განხორციელებაზე”, - განაცხადა ეკატერინე ბენდელიანმა.
პროგრამის მიზანია გარემოსდაცვითი მმართველების მომზადება, რომლებიც განახორციელებენ ნარჩენების მართვის კოდექსისა და მისგან გამომდინარე ვალდებულებებს, ინსპექტირების პროცედურებსა და კანონაღსრულებას. სასწავლო კურსის დასრულების შემდეგ მონაწილეები შეძლებენ კომპანიის ნარჩენების მართვის გეგმის მომზადებასა და განახლებას, ნარჩენების კლასიფიცირებას, ნარჩენების მართვის ელექტრონულ სისტემაში მუშაობას, კომპანიის ნარჩენების მართვის გეგმის განხორციელებასა და ორგანიზებას, კომპანიის თვითმონიტორინგისა და შიდა კონტროლის განხორციელებას. პროგრამა მოიცავს როგორც თეორიულ, ისე პრაქტიკულ ნაწილს ნარჩენების ელექტრონულ სისტემაში ანგარიშგების უზრუნველყოფის ხელშეწყობისთვის.
პროგრამის ხანგრძლივობა შეადგენს 4 კვირას და წარმატებით დასრულების შემდეგ კურსდამთავრებულები მიიღებენ სახელმწიფოს მიერ აღიარებულ სერტიფიკატს. სასწავლო კურსის მონაწილეებს ლექციებს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს დარგის ექსპერტები და მოწვეული სპეციალისტები ჩაუტარებენ.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის პროფესიული მომზადების პროგრამამ - “გარემოსდაცვითი მმართველი” განხორციელების უფლება 2022 წელს მოიპოვა.

The learning process for the program ''Environmental Manager’’ has started
Ekaterine Bendeliani, the deputy director of the EIEC opened the training course of the training program "Environmental Manager" and spoke about the program.
"The program provides an opportunity for interested parties to study in depth the duties of an environmental manager according to the Waste Management Code. Also, the program helps companies or enterprises find and employ appropriate personnel who generate different types of waste and are obliged to develop and implement waste management plans", said Ekaterine Bendeliani.
Participants will be able to renew and prepare the company's waste management plan, classify waste, work in a waste management electronic system, organize and manage the company's waste management, and implement self-monitoring and internal control of the company after completing the learning course. The program includes both academic and practical components, as well as a practical component to make reporting in the electronic waste system easier.
The duration of the program is 4 weeks, and upon successful completion, graduates will receive a certificate recognized by the state. The training course's attendees will hear lectures from invited experts and professionals from the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
The vocational training program of the EIEC of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, "Environmental Manager," was granted permission to use it in 2022.