წარჩინებულ სტუდენტებს „მწვანე”  და „აგროსტიპენდიები” გადაეცათ
„ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია, ხელი შევუწყოთ გარემოსდაცვითი და აგრარული პროფესიების პოპულარიზაციას და აღნიშნულ საკითხებზე აქტიურად ვთანამშრომლობთ  განათლების სამინისტროსთან. ჩვენ დღეს სხვადასხვა უმაღლესი და პროფესიული სასწავლებლების 64 სტუდენტი დავაჯილდოვეთ „მწვანე“ და „აგრარული“ სტიპენდიით, რაც მათთვის არის სტიმული, რომ ახალგაზრდები მომავალშიც დაინტერესდნენ აღნიშნული პროფესიებით. ამავდროულად, მათ ვთავაზობთ სამინისტროსა და მის დაქვემდებარებულ უწყებებში სტაჟირებას შემდგომი დასაქმების პერსპექტივით. ეს არის აუცილებელი იმისათვის, რომ შევავსოთ ის დეფიციტი, რომელიც დღეს ორივე მიმართულების სხვადასხვა სპეციალობაში არსებობს“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ სტუდენტებისთვის „მწვანე“  და „აგროსტიპენდიების” გადაცემის ღონისძიებაზე.
საქართველოს 8 უნივერსიტეტიდან 1500 ლარიანი სტიპენდიით გარემოსდაცვითი მიმართულების 32 სტუდენტი დაჯილდოვდა. სტიპენდიები ვრცელდება შემდეგ სამაგისტრო პროგრამებზე: ფიზიკური გეოგრაფია და გარემოს მდგრადი განვითარება, წყლის რესურსების ინტეგრირებული მართვა (ჰიდროლოგია), გეოლოგია, ეკოლოგია, კონსტრუქციული (გამოყენებითი) გეოგრაფია და გარემოს დაცვა, გარემოსდაცვითი მენეჯმენტი და პოლიტიკა, დედამიწის შემსწავლელი მეცნიერებები, ბუნების დაცვა და მეტყევეობა, გარემოს დაცვის ტექნოლოგიები. საქართველოს 6 უნივერსიტეტიდან და 14 პროფესიული სასწავლებლიდან აგრარული მიმართულების 32 სტუდენტი 500, 1000 და 1500 ლარიანი სტიპენდიებით დაჯილდოვდა. აგროსტიპენდიები ვრცელდება შემდეგ პროგრამებზე: აგრონომია, მეცხოველეობა, სასურსათო ტექნოლოგიები, აგროინჟინერია, ვეტერინარია,  მევენახეობა/მეღვინეობა, ჰიდრომელიორაცია.
„დღევანდელი სტუდენტები საქართველოს ევროპულ ინტეგრაციასა და მდგრად განვითარებას გაუძღვებიან. მათ განათლებაში გაკეთებული ინვესტიცია საქართველოს მომავალში შეტანილი წვლილია“, - განაცხადა ანნა ჩერნიშოვამ, გაეროს განვითარების პროგრამის მუდმივი წარმომადგენლის მოადგილემ საქართველოში.
„მწვანე და აგროსტიპენდიების“ პროგრამა, რომელსაც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი ახორციელებს, ხელს შეუწყობს გარემოსდაცვითი და აგრარული დეფიციტური პროფესიების პოპულარიზაციასა და წარჩინებული სტუდენტების წახალისებას. პროგრამის ფარგლებში, სტუდენტებს შესაძლებლობა ექნებათ, მიიღონ პრაქტიკული გამოცდილება შესაბამის უწყებებში.
დაჯილდოების ღონისძიებას საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარე მაია ბითაძე, გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილეები სოლომონ პავლიაშვილი და თენგიზ ნასარიძე, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ნოდარ პაპუკაშვილი, შვედეთის საელჩოს გარემოსდაცვითი პროგრამების ხელმძღვანელი ხათუნა ზალდასტანიშვილი, შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SDC) პროგრამის ოფიცერი ლელა მამრიკიშვილი, გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორი თამარ ალადაშვილი, პროფესიული უნარების სააგენტოს დირექტორი თამარ ქიტიაშვილი და უნივერსიტეტებისა და კოლეჯების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
„მწვანე სტიპენდიების” პროგრამა ხორციელდება გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ფართომასშტაბიანი ინიციატივის „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში" ფარგლებში, კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF), საქართველოს, შვედეთისა და შვეიცარიის მთავრობების მხარდაჭერით.
„აგროსტიპენდიების“ პროგრამა ხორციელდება გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) „პროფესიული განათლების სისტემის მოდერნიზება საქართველოს სოფლის მეურნეობაში VET (ფაზა3)“ პროექტის ფარგლებში, შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SDC)  დაფინანსებით.

"Green" and "Agro scholarships" were awarded to outstanding students.
"We actively collaborate with the Ministry of Education on these issues, as it is crucial to support the development of occupations in agriculture and the environment. To encourage young people to pursue careers in these fields, we presented "green" and "agricultural" scholarships to 64 students from various higher education and vocational schools today. We also provide them with internship opportunities in the Ministry and its affiliated agencies, with the possibility of future employment. This is necessary to fill the shortage that exists today in various specialties in both directions," said the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Otar Shamugia, at the ceremony of handing over "Green" and "Agro Scholarships" to students.
32 students in the environmental department were awarded 1500 GEL scholarships from eight universities in Georgia. Scholarships apply to the following master's programs: Physical Geography and Sustainable Development of the Environment, Integrated Water Resources Management (Hydrology), Geology, Ecology, Constructive (Applied) Geography and Environmental Protection, Environmental Management and Policy, Earth Sciences, Nature Conservation and Forestry, Environmental Protection Technologist 32 students in the agricultural field from six universities and 14 vocational schools in Georgia were awarded 500, 1000, and 1500 GEL scholarships.
Agroscholarships apply to the following programs: agronomy, animal husbandry, food technology, agroengineering, veterinary medicine, viticulture/winemaking, and hydromelioration.
The students of today will steer Georgia toward sustainable development and European integration. The United Nations Development Program's Deputy Permanent Representative in Georgia, Anna Chernyshova, stated that the investment made in their education is a contribution to Georgia's future.
The "Green and Agro Scholarships" program, which is implemented by the EIEC of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, aims to support deserving students and advance careers in agriculture and the environment. Students will get the chance to work at relevant agencies to obtain real-world experience within the program's framework.
Maya Bitadze, the head of the Environment Protection and Natural Resources Committee of the Georgian Parliament, Solomon Pavliashvili and Tengiz Nasaridze, the Deputy Ministers of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Nodar Papukashvili, the Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Khatuna Zaldastanishvili, the head of environmental programs at the Swedish Embassy, Lela Mamrikishvili, the Program Officer of the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC), the EIEC Director Tamar Aladashvili; Professional Skills Agency Director Tamar Kitiashvili; and representatives of universities and colleges.
The "Green Scholarships" program is implemented by the EIEC of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia within the large-scale initiative of the United Nations Development Programme (UNDP) "Reducing the risk of climate-driven disasters in Georgia," with the support of the Green Climate Fund (GCF) governments of Georgia, Sweden, and Switzerland.
The "Agroscholarships" program is implemented by the EIEC within the "Modernization of the Vocational Education System in Georgian Agriculture VET (STAGE 3)" project of the United Nations Development Program (UNDP), with funding from the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC).