ნიადაგის  მსოფლიო დღე
ნიადაგის მსოფლიო დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე თენგიზ ნასარიძემ მისასალმებელი სიტყვით გახსნა.
„როგორც სოფლის მეურნეობის, ისე გარემოს დაცვის მიმართულებით, ნიადაგის დაცვას და მისი სასარგებლო თვისებების შენარჩუნებას უმნიშვნელოვანესი როლი აკისრია. ამასთან ერთად, აღნიშნული თემის გარშემო დისკუსიები ნიადაგის შესახებ ცნობიერების ამაღლებას უწყობს ხელს. ყველა ჩვენი აქტივობა და ღონისძიება, რაც ამ მიმართულებით ტარდება, სწორედ ნიადაგის დაცვასა და მისი სასარგებლო რესურსების შენარჩუნებას ისახავს მიზნად“, - განაცხადა თენგიზ ნასარიძემ.
მინისტრის მოადგილემ ყურადღება გაამახვილა ქარსაფარი ზოლების, თესლბრუნვის დანერგვის პრაქტიკისა, სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის მნიშვნელობაზე ნიადაგის დაცვისა და მისი სასარგებლო რესურსების შენარჩუნების საქმეში.
ნიადაგის დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიების ფარგლებში, აგრარული მიმართულების საჯარო, კერძო და არასამთავრობო სექტორში დასაქმებულ წარმატებულ ახალგაზრდა სპეციალისტებს, უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების სტუდენტებს, სამეცნიერო და კვლევით სექტორში მოღვაწე მკვლევრებს ნიადაგმცოდნეობის ქართული სკოლის ერთ-ერთი ფუძემდებლის, აკადემიკოს თენგიზ (გიზო) ურუშაძის სახელობის საპატიო სიგელები გადაეცათ.
როგორც ერთ-ერთმა დაჯილდოებულმა, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ნიადაგის ნაყოფიერების კვლევის სამსახურის ლაბორატორიის უფროსმა გიორგი ღამბაშიძემ აღნიშნა, ჯილდოს მიღება დამატებით სტიმულს მისცემს თავის პროფესიით აქტიური საქმიანობა მომავალშიც წარმატებით გააგრძელოს და მიღებული ცოდნა სხვებს გაუზიაროს.
მიმდინარე წელს, ნიადაგის მსოფლიო დღის თემაა „ნიადაგი, წყალი - სიცოცხლის წყარო“. აღსანიშნავია, რომ ნიადაგის დაცვის საერთაშორისო დღე, 2013 წლიდან, მსოფლიოში გაეროს 68-ე ასამბლეაზე მიღებული გადაწყვეტილების საფუძველზე აღინიშნება.
ღონისძიება გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით გაიმართა და მას მეცნიერებათა ეროვნული და სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიების, სამინისტროს შესაბამისი სამსახურების, საგანმანათლებლო სექტორის, საქართველოს ფერმერთა ასოციაციის, ბიოლოგიურ მეცნიერებათა ასოციაციის „ელკანა”, კავკასიის რეგიონული გარემოსდაცვითი ცენტრის (REC Caucasus), კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციის ქსელის (CENN) წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

The event dedicated to World Soil Day was opened by the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Tengiz Nasaridze, with a welcome speech.
Soil conservation and the maintenance of its advantageous qualities are crucial for both agricultural and environmental protection. In addition, conversations about the subject matter help to increase awareness regarding soil. Tengiz Nasaridze stated, "All of our initiatives and events that go in this direction are focused on safeguarding the soil and maintaining its valuable resources.
The deputy minister drew attention to the importance of windbreaks, the practice of introducing crop rotation, and the improvement of infrastructure in protecting the soil and preserving its useful resources.
Within the event dedicated to Soil Day, the successful young specialists employed in the public, private, and non-governmental sectors of the agricultural fields, students of higher educational institutions, and researchers working in the scientific and research sectors were awarded certificates of honor named after one of the founders of the Georgian School of Soil Science, academician Tengiz (Gizo) Urushadze.
As Giorgi Gambashidze, one of the awardees and Head of the Laboratory of Soil Fertility Research Service of the Agricultural Scientific Research Center, noted, receiving the award will give him an additional incentive to successfully continue activities in his profession in the future and to share the acquired knowledge with others.
This year, the theme of World Soil Day is "Soil, Water, and the Source of Life." It should be noted that International Soil Protection Day has been celebrated worldwide since 2013 based on the decision made at the 68th UN Assembly.
The event was organized by the EIEC and attended by the National Academies of Sciences and Agricultural Sciences, relevant services of the Ministry, the educational sector, the Georgian Farmers' Association, the Biological Sciences Association "Elkana," the Regional Environmental Center of the Caucasus (REC Caucasus), and representatives of the network of environmental non-governmental organizations of the Caucasus (CENN).