საქართველოს V ეროვნული შეტყობინებისა და I ორწლიური გამჭვირვალობის ანგარიშის შემუშავება გაეროს კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენციის (UNFCCC) მიმართ (5NC/1BTR)
პროექტის მიზანი: საქართველოს მთავრობის მხარდაჭერა კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებული საკითხების განვითარების სტრატეგიებსა და  სექტორული პოლიტიკის დოკუმენტებში გათვალისწინების და ინტეგრაციის პროცესში. პროექტის ამოცანა არის საქართველოს მთავრობის დახმარება მეხუთე ეროვნული შეტყობინების (5NC) და  პირველი  გამჭვირვალობის ორწლიური ანგარიშის  (1BTR)  კომბინირებული ანგარიშის ფორმით მომზადების პროცესში, რათა წარუდგინოს  UNFCCC-ს, მისი ვალდებულებების შესაბამისად, როგორც განსაზღვრულია ამ კონვენციის მე-4 და მე-12 მუხლების მანდატით და 17/CP.8, 5/CMA.3 და 18/CMA.1 გადაწყვეტილებით.
პროექტი შედგება ხუთი კომპონენტისგან:
1. ეროვნული გარემოებები; ინსტიტუციონალური მოწყობა და საჭირო და მიღებული მხარდაჭერა;
2. სათბურის გაზების ეროვნული ინვენტარიზაცია;
3. ეროვნულ დონეზე განსაზღვრული წვლილის განხორციელების მიმდინარეობის შეფასება, შერბილების შიდა ღონისძიებების შეფასების ჩათვლით;
4. კლიმატის ცვლილების ზემოქმედება და ადაპტაცია/ადაპტაციის შესახებ შეტყობინება;
5. ერთიანი 5NC/1BTR ანგარიშის შედგენა, გამოქვეყნება და წარდგენა, ინფორმაცის მართვა, მონიტორინგი და შეფასება.
პროექტის მოსალოდნელი შედეგი: პროექტი გააძლიერებს არსებულ ინსტიტუციურ სტრუქტურებს კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებული ზომების  გამჭვირვალობის უზრუნველსაყოფად და ხელს შეუწყობს გრძელვადიანი მიზნების მიღწევას, რომლებიც მიმართულია კლიმატის ცვლილების შედეგების აღმოფხვრისაკენ.
დონორი და მხარდამჭერი ორგანიზაციები: გლობალური გარემოსდაცვითი ფონდი (GEF), გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP).

Development of the Fifth National Communication and the First Biennial Transparency Report of Georgia to the UNFCCC (5NC/1BTR)
The overall goal of the project: to support the Government of Georgia to mainstream and integrate climate change considerations into development strategies and sector-based policy frameworks, through ensuring continuity of the institutional and technical capacity building, partly initiated and consequently sustained by reporting instruments under the UNFCCC and ensuring a regular mechanism of national monitoring, reporting and verification of climate change actions, and move towards a low-carbon and climate resilience development pathway. The immediate objective of the project is to assist the Government of Georgia in preparation of its Fifth National Communication (5NC) and First Biennial Transparency Report (1BTR) as a combined report to the UNFCCC in accordance with its commitments as a non-Annex 1 Party (as mandated by Article 4 and 12 of this Convention) and in line with Decision 17/CP.8, 5/CMA.3 and 18/CMA.1.
The project consists of five components:
1. National circumstances; institutional arrangements and support needed and received
2. National greenhouse gas inventory
3. Track Progress of NDC implementation including the assessment of domestic mitigation actions
4. Climate Change Impacts and Adaptation/Adaptation Communication
5. Compilation, publication and submission of the combined 5NC/1BTR report, Knowledge management, Monitoring and Evaluation
Expected outputs of the project: the project will strengthen existing institutional arrangements for climate transparency and support the achievement of long-term targets aimed at addressing the impacts of climate change.
Donor and supporting organizations: Global Environmental Facility (GEF), United Nations Development Programme (UNDP)
Implementing Agency: Environmental Information and Education Centre of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia
Contact person: Salome Pipia, project manager of the Environmental Information and Education Centre (E-mail: salome.pipia@eiec.gov.ge)