შპს „ჯორჯიან მანგანეზის“ ქ. ჭიათურაში არსებული სასარგებლო წიაღისეულის გადამამუშავებელი საწარმოს (მანგანუმის მადნის გამამდიდრებელი ფაბრიკა) ექსპლუატაციის პირობების ცვლილების სკოპინგის ანგარიში
იმერეთი, ჭიათურა, ქ. ჭიათურა, ქ. ჭიათურა
დაგეგმილი საქმიანობის სკოპინგის ანგარიშთან დაკავშირებული წერილობითი შენიშვნები და მოსაზრებები შეგიძლიათ,  წარუდგინოთ  სსიპ გარემოს ეროვნულ სააგენტოს 2023 წლის 9 ოქტომბრის ჩათვლით მისამართზე: ქ. თბილისი, დ. აღმაშენებლის გამზირი N150 ან გაუგზავნოთ ელ-ფოსტაზე: eia@mepa.gov.ge
დეტალური ინფორმაციისთვის იხილეთ ბმული - http://ei.gov.ge/ka/info/1a73e260-4166-4a57-bf32-3ad016a37a31
2023 წლის 5 ოქტომბერს, 12:00 საათზე, ჭიათურის მუნიციპალიტეტის მერიის შენობაში
2023 წლის 5 ოქტომბერს, 16:00 საათზე, ჭიათურის მუნიციპალიტეტის სოფ. ზოდის ადმინისტრაციული ერთეულის შენობაში

A scoping report by "Georgian Manganese" Ltd. on changes to the working conditions at the Chiatura mineral processing facility (manganese ore beneficiation plant)
Imereti, Chiatura, City Chiatura, Imereti, Chiatura, Chiatura city
The scoping report for the planned activity is published by the EIEC of the  Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
The comments and opinions related to the scoping report of the planned activity should be sent to the National Environmental Agency by October 9, 2023, at the address: Tbilisi City, D. Agmashenebeli Avenue N150, or sent to e-mail: eia@mepa.gov.ge.
The public report on the scoping report of the planned activity will be held:
• On October 5, 2023, at 12:00, in the building of Chiatura Municipality's City Hall
• On October 5, 2023, at 16:00, in the village of Chiatura municipality, at the Zodi administrative unit building.
The public discussion is open, Any representative of the public has the right to take part in it and to offer their opinion and comments.