ასპინძის მუნიციპალიტეტში შპს „ჰიდრო პ. ჯორჯიას“ მიერ მდ. მტკვარზე 7 მგვტ. სიმძლავრის ჰიდროელექტროსადგურის („ასპინძა ჰესის“) მშენებლობისა და ექსპლუატაციის პროექტი
სამცხე-ჯავახეთი, ასპინძა, დაბა ასპინძა, ასპინძის მუნიციპალიტეტი
დაგეგმილი საქმიანობის გარემოზე ზემოქმედების შეფასების ანგარიშთან დაკავშირებული წერილობითი შენიშვნები და მოსაზრებები შეგიძლიათ,  წარუდგინოთ  სსიპ გარემოს ეროვნულ სააგენტოს 2023 წლის 12 დეკემბრის ჩათვლით მისამართზე: ქ. თბილისი, დ. აღმაშენებლის გამზირი N150 ან გაუგზავნოთ ელ-ფოსტაზე: eia@mepa.gov.ge

"Hydro P" LLC in Aspindza municipality, Georgia" by Md. 7 MW on Mtkvari. Construction and operation project of a hydroelectric power station ("Aspindza HPP")
Samtskhe-Javakheti, Aspindza , Borough Aspindza, Samtskhe-Javakheti, Aspindza, Aspindza Township, Aspindza Municipality
The LEPL of the EIEC of the Ministry of Environmental, Protection, and Agriculture of Georgia publishes the environmental impact assessment report of the planned activities:
"Hydro P" LLC in Aspindza municipality, Georgia" by Md. 7 MW on Mtkvar. Construction and operation project of a hydroelectric power station ("Aspindza HPP").
The written comments and opinions related to the environmental impact assessment report of the planned activity should be submitted to the National Environment Agency by December 12, 2023, at the address: St. Tbilisi, d. Agmashenebeli Avenue N150, or sent to e-mail: eia@mepa.gov.ge.