საჯარო განხილვა “არაგვის დაცული ლანდშაფტის შექმნისა და მართვის შესახებ” და “ფშავ-ხევსურეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონებში ცვლილებების შეტანის შესახებ
თბილისი, თბილისი, ქ. თბილისი, ონლაინ ფორმატში
“არაგვის დაცული ლანდშაფტის შექმნისა და მართვის შესახებ” და “ფშავ-ხევსურეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონებში ცვლილებათა პროექტების საჯარო განხილვა გაიმართება 2022 წლის 1 ივლისს, 11:00 საათზე.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ მომზადდა კანონპროექტები “ფშავ-ხევსურეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” და  „არაგვის დაცული ლანდშაფტის შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონებში ცვლილებების შეტანის თაობაზე. ცვლილება გულისხმობს, ერთი მხრივ, „ფშავ-ხევსურეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ“ საქართველოს კანონით განსაზღვრული ფშავ-ხევსურეთის მრავალმხრივი გამოყენების ტერიტორიის კატეგორიის გაუქმებას და მეორე მხრივ, არაგვის დაცული ლანდშაფტის გაფართოებას ვაშლობისა და ხორხების ხეობებისთვის და აგრეთვე, ზემოხსენებული მრავალმხრივი გამოყენების ტერიტორიისთვის დაცული ლანდშაფტის სტატუსის მინიჭების შედეგად.
არაგვის დაცული ლანდშაფტის გაფართოების შესაძლებლობის საკითხი ისევე, როგორც ფშავ-ხევსურეთის მრავალმხრივი ტერიტორიის დაცვითი კატეგორიის ამაღლების საკითხი შეთანხმდა ადგილობრივ თვითმმართველობასთან, სსიპ დაცული ტერიტორიების სააგენტოსთან, სსიპ ეროვნულ სატყეო სააგენტოსთან, არაგვის დაცული ლანდშაფტის ადმინისტრაციასთან და სხვა უწყებებთან.
დაინტერესებულ პირებს შეხვედრაში მონაწილეობა შეუძლიათ ZOOM პლატფორმის საშუალებით შემდეგ ბმულზე: https://us02web.zoom.us/j/84495837142
გამოქვეყნებული კანონპროექტების შესახებ შენიშვნებისა და მოსაზრებების  წარდგენა შესაძლებელია არაუგვიანეს 2022 წლის 30 ივნისისა შემდეგ ელექტრონულ მისამართზე: Teona.Karchava@mepa.gov.ge; mariam.macharashvili@mepa.gov.ge

A public hearing on amendments to the laws of Georgia "On the creation and management of the protected landscape of Aragvi" and "On the creation and management of the protected areas of Pshav-Khevsureti"
The public discussion of draft amendments to the laws of Georgia "On the creation and management of the protected landscape of Aragvi" and "On the creation and management of the protected areas of Pshav-Khevsureti" will be held on July 1, 2022, at 11:00.
On the amendments to Georgian laws, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia prepared draft laws "On the creation and management of protected areas of Pshav-Khevsureti" and "On the creation and management of the protected landscape of Aragvi." The change implies, on the one hand, the cancellation of the Pshav-Khevsureti multi-use territory category defined by the Georgian Law "On the Creation and Management of the Pshav-Khevsureti Protected Areas" and, on the other hand, the expansion of the protected landscape of Aragvi to the Vashlobi and Khorkhevi valleys, as well as the status of the protected landscape for the above-mentioned multi-use area As a result of the assignment.
The issue of the possibility of expanding the protected landscape of Aragvi, as well as the issue of raising the protection category of the multifaceted territory of Pshav-Khevsureti, was agreed with the local self-government, the Agency of Protected Areas of Ukraine, the National Forestry Agency of Ukraine, the Administration of Protected Landscape of Aragvi and other agencies.
Interested people can participate in the meeting through the Zoom platform at the following link: https://us02web.zoom.us/j/84495837142
Comments and opinions on published draft laws can be submitted no later than June 30, 2022, to the following e-mail addresses: Teona.Karchava@mepa.gov.ge;  mariam.macharashvili@mepa.gov.ge