საქართველოს მთავრობის 2016 წლის 7 მარტის #382 განკარგულებით დამტკიცებული “ერთის მხრივ, ევროკავშირის და ევროპული ატომური ენერგიის განვითარების და მათ წევრ სახელმწიფოებსა და, მეორეს მხრივ, საქართველოს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმებისა და საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ასოცირების დღის წესრიგის განხორციელების 2016 წლის ეროვნული სამოქმედო გეგმის” დანართი 146.2 პუნქტის თანახმად სავალდებულოა გარემოსდაცვითი ინფორმაციის ერთიანი სისტემის ჩამოყალიბების დაწყება.
შესაბამისად, სსიპ გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრში მიმდინარეობს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და ცოდნის მართვის სისტემის შემუშავება, რომელიც ხელს შეუწყობს გარემოზე ზემოქმედების ტენდენციების მონიტორინგის გაუმჯობესებას, ასევე ეროვნული მიზნების მიღწევასა და საერთაშორისო ვალდებულებების შესრულებას.
სისტემის კონცეფცია პირველ ეტაპზე გულისხმობს სამი თემატური მოდულის განვითარებას, ესენია: კლიმატის ცვლილება, ბიომრავალფეროვნება და მიწის დეგრადაცია/გაუდაბნოება. სისტემის ტექნიკური დავალების თანახმად სისტემა არის Adaptive (system infrastructure should adapt to new tendencies and requirements) and Modular (system builds on modules of various level of complexity) რაც გცაძლევს შემდგომ ეტაპზე გარემოსთან დაკავშირებული სხვა თემატური მოდულებისა და ანალიტიკური შესაძლებლობების განვითარების საშუალებას.
სისტემის სარგებელი და უპირატესობები:
საქართველოს მთავრობის ეფექტურობის გაზრდა გადაწყვეტილების მიღებისა და პოლიტიკის ფორმირების პროცესში
გარემოზე ზემოქმედებისა და ტრენდების მონიტორინგის გაუმჯობესება
სხვადასხვა დაინტერესებული ჯგუფისთვის სანდო და რელევანტურ მონაცემთან წვდომის უზრუნველყოფა
სისტემა, მასში ჩაშენებული ანალიტიკური საშუალებების გამოყენებით, გვაძლებს წვდომას გარემოსთან დაკავშირებულ (ამ ეტაპზე კლიმატის ცვლილება, გაუდაბნოება, ბიომრავალფეროვნება) მონაცემზე/ინფორმაციაზე და გვაძლევს ახალი პროდუქტების შექმნის შესაძლებლობას ნაკლები ადამიანური რესურსითა და მოკლე დროში
სისტემა არის მაქსიმალურად ავტომატური და ამცირებს ადამიანის ჩართულობას მინიმუმამდე. უმეტესწილად ეს გამოხატულია მონაცემთა თავმოყრასა და გაზიარებაში სხვადასხვა დაინტერესებულ მხარეებთან (სახელმწიფო უწყებები და მათი ქვესტრუქტურები, აკადემია, ბიზნეს და არასამტავრობო სექტორი, მოსახლეობა). გარდა ამისა, როგორც ავღნიშნეთ სისტემას გააჩნია ანალიტიკური საშუალებები (tools), რომელთა გამოყენებით სისტემა გვაძლებს მონაცემთა დამუშავებისა და ანალიზის, ტრენდების მონიტორინგის და ანგარიშგების საშუალებას.

Annex to the "National Action Plan for the Development of the European Union and the European Atomic Energy and their Member States and, on the other hand, the Association Agreement between Georgia and the European Union for the implementation of the Association Agenda 2016" approved by the Government of Georgia Resolution # 382 of March 7, 2016 According to paragraph 146.2, it is mandatory to start the establishment of a unified system of environmental information.
Accordingly, the LEPL eiec for Environmental Information and Education is developing an environmental information and knowledge management system that will help improve the monitoring of environmental impact trends, as well as achieve national goals and fulfill international obligations.
The concept of the system in the first stage involves the development of three thematic modules: climate change, biodiversity, and land degradation / desertification. According to the technical task of the system, the system is adaptive (system infrastructure should adapt to new tendencies and requirements) and modular (system builds on modules of various levels of complexity), which allows you to develop other thematic modules and analytical capabilities related to the environment.
System advantages and benefits
Increase the effectiveness of the Georgian government in the decision-making and policy-making process
Improve environmental impact and trend monitoring
Provide various stakeholders with access to reliable and relevant data.
The system uses the analytics tools integrated in it and  gives us access to environmental data (climate change, desertification, and biodiversity at this stage) and allows us to create new products with less human resources and in a shorter time.
The system is as automated as possible and reduces human involvement to a minimum. For the most part, this is reflected in the collection and sharing of data with various stakeholders (government agencies and their infrastructure, academia, business and non-governmental sectors, and the population). In addition, as mentioned above, the system has analytical tools (tools) to use.