2023 წლის 1 ნოემბერს, 12:00 საათზე, დაცული ტერიტორიების სააგენტოში (მის: ვლადიმერ წითლანაძის 1) აჯამეთის აღკვეთილის მენეჯმენტის გეგმის პროექტის საჯარო განხილვა გაიმართება.
აჯამეთის აღკვეთილის მენეჯმენტის გეგმის პროექტი მომზადდა საქართველოსა და შვედეთის სამეფოს მთავრობებს შორის გაფორმებული საგრანტო შეთანხმების ფარგლებში, შვედეთის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (SIDA) პროექტის - „გადავარჩინოთ ბუნება - საქართველო“ ფინანსური მხარდაჭერით.
დოკუმენტი მომზადებულია არასამთავრობო ორგანიზაცია „ეკოტონის“ ეროვნული კონსულტანტების გუნდის მიერ, დაცული ტერიტორიების სააგენტოს, აჯამეთის აღკვეთილის ადმინისტრაციის, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, არასამთავრობო ორგანიზაციების და სხვა დაინტერესებული მხარეების მონაწილეობით.
მენეჯმენტის გეგმა შემუშავდა საქართველოს კანონის „დაცული ტერიტორიების სისტემის შესახებ“ მოთხოვნების და საქართველოს გარემოს და ბუნებრივი რესურსების დაცვის მინისტრის 2014 წლის 12 მარტის #110 ბრძანებით დამტკიცებული - დაცული ტერიტორიების მენეჯმენტის გეგმის სტრუქტურის, შინაარსისა და თემატური ნაწილების შემუშავების მეთოდოლოგიის მომზადების ეტაპებისა და პროცედურების შესახებ - დებულების შესაბამისად.
მენეჯმენტის გეგმის მიზანია განსაზღვროს დაცული ტერიტორიებისათვის გრძელვადიანი მიზნები და მართვის შესაბამისი მიდგომები.
დაინტერესებულ პირებს შეუძლიათ გამოაგზავნონ საკონტაქტო ინფორმაცია (მეილის სათაური: საჯარო განხილვაზე დასწრება, სახელი/გვარი, ელ.ფოსტა, ორგანიზაცია) შემდეგ ელ. მისამართზე: pr.apa.gov@gmail.com.
შენიშვნების წარმოდგენა შესაძლებელია ელექტრონული ფორმითაც.
დოკუმენტის საჯარო განხილვის შემდეგ, დაინტერესებული მხარეების მიერ მოწოდებული შენიშვნები და რეკომენდაციები შეძლებისდაგვარად აისახება დოკუმენტის საბოლოო ვერსიაში

Public hearing of the draft management plan for the Ajamet Managed Reserve
A public discussion of the draft management plan for the Ajameti forest will be held at the Agency of Protected Areas (address: Vladimir Tsitlanadze 1) on November 1, 2023, at 12:00.
The draft management plan for the Ajameti managed reserve was created in accordance with the grant agreement made between the governments of Georgia and the Kingdom of Sweden, with funding provided by the Swedish International Development Agency's (SIDA) project "Save Nature, Georgia".
The document was prepared by the team of national consultants of the non-governmental organization "Ekoton", with the participation of the Agency of Protected Areas, the Administration of Adjameti, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, non-governmental organizations, and other stakeholders.
The goal of the management plan is to define the long-term objectives and appropriate management approaches for the protected areas.
People who are interested are able to send pr.apa.gov@gmail.com with their contact information (email subject: public hearing attendance, first or last name, e-mail, organization).
Notes can also be submitted in electronic form.
After the public review of the document, comments and recommendations provided by interested parties will be reflected in the final version of the document as much as possible.