„ბიოლოგიური მრავალფეროვნების შესახებ“ საქართველოს კანონის განხილვა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოებისა (GIZ) და შვედეთის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SIDA) მხარდაჭერით, დაასრულა მუშაობა „ბიოლოგიური მრავალფეროვნების შესახებ“ საქართველოს კანონის პროექტზე.
გაცნობებთ, რომ „ბიოლოგიური მრავალფეროვნების შესახებ“ საქართველოს კანონის პროექტის საჯარო განხილვა გაიმართება 2023 წლის 11 დეკემბერს 12:00 საათზე  საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სსიპ ღვინის ეროვნული სააგენტოს დარბაზში (მის. თბილისი, მარშალ გელოვანის გამზირი 34).
კანონპროექტის საჯარო განხილვა გაიმართება ჰიბრდულ ფორმატში. ონლაინ მონაწილეობა შესაძლებელია შემდეგი ბმულის გამოყენებით:
https://zoom.us/j/92262136709?pwd=MDNJUFhZZVEyaUhQeHJwalU3RTV1dz09
Meeting ID: 922 6213 6709
Passcode: 319120
• ველური მცენარეებისა და გარეული ცხოველების სახეობების დაცვა და გრძელვადიანი შენარჩუნება;
• ჰაბიტატების დაცვა და შენარჩუნება ზურმუხტის ქსელის განვითარებისა და საერთაშორისო ქსელებში ჩართული დაცული ტერიტორიების შექმნის გზით;
• ველური ფლორისა და ფაუნის სახეობებით საერთაშორისო ვაჭრობის რეგულირება;
• გენეტიკურ რესურსებზე და მასთან დაკავშირებულ ტრადიციულ ცოდნაზე ხელმისაწვდომობა და მათი გამოყენებით მიღებული სარგებლის სამართლიანი განაწილება;
• ევროკავშირსა და საქართველოს შორის ასოცირების ხელშეკრულებით ნაკისრი ვალდებულებების შესრულება, მათ შორის ევროკავშირის  დირექტივების: 92/43/EEC  ბუნებრივი ჰაბიტატებისა და ველური ფლორისა და ფაუნის შენარჩუნების შესახებ, და 2009/147/EC ფრინველთა კონსერვაციის შესახებ ჰარმონიზება.
„ბიოლოგიური მრავალფეროვნების შესახებ“ საქართველოს კანონის პროექტზე შენიშვნებისა და კომენტარების წარმოდგენა შესაძლებელია არაუგვიანეს 2023 წლის 7 დეკემბრის შემდეგ ელ. ფოსტაზე: Mariam.Bikashvili@mepa.gov.ge

With support from the Swedish Development and Cooperation Agency (SIDA) and the German Society for International Cooperation (GIZ), the Georgian Ministry of Environmental Protection and Agriculture finished drafting the state's "On Biological Diversity" draft law.
We would like to let you know that on December 11, 2023, at 12:00, a public discussion on Georgia's draft law "On biological diversity" will take place in the National Wine Agency's hall, located at 34 Marshall Gelovani Ave., the Adress: Tbilisi, within the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
The public discussion of the draft law will be held in a hybrid format. Online participation is possible using the following link:
https://zoom.us/j/92262136709?pwd=MDNJUFhZZVEyaUhQeHJwalU3RTV1dz09
Meeting ID: 922 6213 6709
Passcode: 319120
The "On Biological Diversity" draft law was developed in Georgia to harmonize Georgian legislation with the European nature protection policy and to establish a legal foundation for the fulfillment of the obligations outlined in the Association Agreement with the European Union.
The specific goals of the draft Georgia law "On Biological Diversity" are to ensure:
• protection and long-term preservation of wild plants and wild animal species;
• protection and preservation of habitats through the development of the emerald network and the creation of protected areas included in international networks;
• Regulation of international trade in wild flora and fauna species;
• fair distribution of the benefits derived from the use of genetic resources and associated traditional knowledge;
• Meeting commitments made under the Association Agreement between Georgia and the European Union, such as harmonizing the EU Directives 2009/147/EC on bird conservation and 92/43/EEC on natural habitats and wild flora and fauna.
Notes and comments on Georgia's draft law "On biological diversity" must be sent by December 7, 2023, at the latest. Mailing address: Mariam.Bikashvili@mepa.gov.ge