შენიშვნები და მოსაზრებები მიიღება წერილობით  2022 წლის 25 თებერვლის  ჩათვლით.
ანგარიში და დეტალური ინფორმაცია იხ. ბმულზე - https://mepa.gov.ge/Ge/PublicInformation/33602
დაგეგმილი საქმიანობის გარემოზე ზემოქმედების შეფასების ანგარიშის საჯარო განხილვა ჩატარდება
1. 2022 წლის 10 თებერვალს 10:00 სთ-ზე. მისამართი: ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციული ერთეული შენობა.
2. 2022 წლის 10 თებერვალს 16:30 სთ-ზე. მისამართი: ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის ადმინისტრაციული ერთეულის შენობა.
3. 2022 წლის 11 თებერვალს 10:30 სთ-ზე. მისამართი: ოზურგეთის მუნიციპალიტეტი, სოფ მთისპირის ადმინისტრაციული ერთეულის შენობა.
4. 2022 წლის 11 თებერვალს 16:30 სთ-ზე. მისამართი: ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტი, სოფ. ჩხაკოურას ადმინისტრაციული ერთეულის შენობა.
სენაკის მუნიციპალიტეტში, ინდ. მეწარმე ირაკლი ტყებუჩავას პოლიეთილენის ნარჩენების გადამამუშავებელი (ნარჩენების აღდგენა) საწარმოს მოწყობისა და ექსპლუატაციის პროექტი
შენიშვნები და მოსაზრებები მიიღება წერილობით  2022 წლის 16 მარტის ჩათვლით.
ანგარიში და დეტალური ინფორმაცია იხ. ბმულზე - https://mepa.gov.ge/Ge/PublicInformation/33666
დაგეგმილი საქმიანობის გარემოზე ზემოქმედების შეფასების ანგარიშის საჯარო განხილვა ჩატარდება 2022 წლის 28 თებერვალს, 15:00 საათზე. მისამართი: სენაკის მუნიციპალიტეტი, სოფ. ზანას ადმინისტრაციული ერთეულის შენობა.
ქ. თბილისში, სამგორის რაიონში, შპს „იბეროილის” 7000 მ3 მოცულობის მიწისზედა ნავთობპროდუქტების საცავის მოწყობისა და ექსპლუატაციის პროექტი
ანგარიში და დეტალური ინფორმაცია იხ. ბმულზე - https://mepa.gov.ge/Ge/PublicInformation/33671
დაგეგმილი საქმიანობის გარემოზე ზემოქმედების შეფასების ანგარიშის საჯარო განხილვა ჩატარდება 2022 წლის 25 თებერვალს, 15:00 საათზე. მისამართი: სამგორის რაიონის გამგეობის შენობა.