სამუშაო შეხვედრა ადგილობრივი მუნიციპალიტეტების და თემის წარმომადგენლებისთვის GCF პროექტის ფარგლეში
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით, „საქართველოში კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირების შესახებ“ პროგრამის ფარგლებში, ადგილობრივი მუნიციპალიტეტების და თემის წარმომადგენლებისთვის სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. პროექტის მიზანია, ხელი შეუწყოს კლიმატის ცვლილებით გამოწვეულ საფრთხეებზე საზოგადოების ინფორმირებულობის ზრდას და ცნობიერების ამაღლებას.
კატასტროფის რისკის მართვისა და შემცირების ექსპერტებმა ირაკლი ქობულიამ და კახა ბახტაძემ ადგილობრივი მერიების, საკრებულოებისა და თემზე დაფუძნებული ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან ერთად განიხილეს საუკეთესო გამოცდილებები ფინანსური და სამართლებრივი რეგულაციების შესახებ და ერთად შეიმუშავეს რეკომენდაციები თემის მედეგობის გაძლიერებისათვის.
შეხვედრაზე დამსწრე პირებმა მოკლე მიმოხილვა გააკეთეს კატასტროფის მართვის კუთხით ადგილობრივ დონეზე არსებული მექანიზმებისა და მიდგომების. უწყებების და ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა ხაზი გაუსვეს პროცესში მათი აქტიური ჩართულობისა და მონაწილეობის მნიშვნელობას და ისაუბრეს თემის მედეგობის მიმართულებით არსებული გამოწვევების აღმოფხვრის შესაძლებლობებზე.
პროგრამა თანადაფინანსებულია კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF), შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SDC), შვედეთის მთავრობისა და საქართველოს მთავრობის მიერ, ხოლო მის განხორციელებას გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) უზრუნველყოფს.

Briefing state agencies and communities on GCF programme
As an effort of the “Reducing the risk of climate-driven disasters in Georgia” programme, a working meeting was hosted for the local municipalities and their respective dwellers; the latter initiative aspires to raise awareness and understanding among the public on risks of climate-change threats. The respective discussion was conducted by the Environmental Information and Education Centre (EIEC) under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (MEPA).
Climate risk management and reduction experts, Mr Irakli Kobulia and Mr Kakha Bakhtadze joined efforts with the representatives of city halls, city councils and community-based organizations for discussing best practices of financial and legislative remedies, as well as jointly drafted recommendations for developing community capacities.
Local mechanisms and approaches for the climate risk management system were also scrutinized during the session. Representatives of the respective agencies and organizations stressed out on the importance of engagement and participation, as well as touched upon possibilities for tackling challenges with regard to community capacities.
The programme has been funded by the Green Climate Fund (GCF), Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC), Governments of Sweden and Georgia, and is implemented by the United Nations Development Programme (UNDP).