საინფორმაციო შეხვედრა დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტში ახალი პროექტის შესახებ
დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტში, ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებს პროექტი „საქართველოში ტყის სექტორის რეფორმის გატარების მხარდაჭერა ტყის დეგრადაციით გამოწვეული სათბური აირების ემისიის შემცირების მიზნით“ გააცნეს. შეხვედრა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით გაიმართა.
პროექტი მიზნად ისახავს ენერგოეფექტური ტექნოლოგიების და ალტერნატიული საწვავის ბაზრის განვითარების მხარდაჭერას ტყის დეგრადაციის გამომწვევ მიზეზებთან საბრძოლველად, სოფლად მცხოვრები მოსახლეობის წვდომის გაუმჯობესებას ტყის რესურსებზე.
„პროექტის წარმატებული განხორციელება, დიდწილად, დამოკიდებულია მასში მონაწილე სახელმწიფო ორგანოების კოორდინირებულ მუშაობაზე და ადგილობრივი თვითმმართველობების აქტიურ ჩართულობაზე. 7 წლიანი პროექტი განხორციელდება დედოფლისწყაროს, თელავის, ახმეტის, ყვარელის, ჩოხატაურის, ლანჩხუთის, ოზურგეთის და თიანეთის მუნიციპალიტეტებში. ჩვენ შევძლებთ, ეტაპობრივად, სრულად გადავიდეთ ტყის მდგრად მართვაზე, დავნერგოთ ალტერნატიული ენერგიის წყაროების გამოყენება, გავაუმჯობესოთ ზედამხედველობა, ხელი შევუწყოთ სოფლად მცხოვრები მოსახლეობის წვდომას ტყის რესურსებზე და, მდგრადი სარგებლობით, მნიშვნელოვანი წვლილი შევიტანოთ კლიმატის ცვლილებების შერბილებაში”, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, იური ნოზაძემ.
ღონისძიებას დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის მერი, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
პროექტი „საქართველოში ტყის სექტორის რეფორმის გატარების მხარდაჭერა ტყის დეგრადაციით გამოწვეული სათბური აირების ემისიის შემცირების მიზნით“ კლიმატის მწვანე ფონდის მიერ, 2020 წლის 19 აგვისტოს, 33 მილიონი ევროს ოდენობის გრანტით დამტკიცდა. პროექტი, ტყის მდგრადი მართვის სისტემის დანერგვის მხარდაჭერის გზით, ტყის ახალი კოდექსის პრაქტიკულ განხორციელებას შეუწყობს ხელს.

“Enabling Implementation of Forest Sector Reform in Georgia to Reduce GHG Emissions from Forest Degradation” is the project, which enjoyed wider discussion at the Dedoplistskaro municipality. The latter initiative aims at promoting market development for energy efficient (EE) and alternative fuels (AF) to address main driver of Georgia’s forest degradation, and improving local dwellers’ access to forest resources. The respective discussion was hosted by the Environmental Information and Education Centre (EIEC) under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (MEPA).
“Successful implementation of the project vastly derives from a swift coordination of the participatory state agencies and meaningful engagement of local self-governing bodies. 7-year project will span through Dedoplistskaro, Telavi, Akhmeta, Kvareli, Chokhatauri, Lanchkhuti, Ozurgeti and Tianeti municipalities. We aim at consistent transition to sustainable forest management, promote alternative fuels, advance oversight, and improve local dwellers’ sustainable access to forest resources, which will result into mitigating climate change” – Deputy Minister, Mr Iuri Nozadze stated.
Apart from the MEPA, the discussion enjoyed presence of Dedoplistskaro Mayor and representatives of the Dedoplistskaro municipality.
The project "Enabling Implementation of Forest Sector Reform in Georgia to Reduce GHG Emissions from Forest Degradation," was funded by the Green Climate Fund on August 19, 2020, amounting into 33 million Euros. Upon supporting application of sustainable forest management practices, the project will result into the development of a new forest code.