თხილის კულტურის მოვლა-მოყვანის ტრენინგები
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი, სოფლის  განვითარების სააგენტოსთან ერთად, მთელი საქართველოს მასშტაბით ცნობიერების ამაღლების მიმართულებით ფერმერთა ხელშეწყობის პროექტს ახორციელებს. პროექტი ფერმერთათვის სხვადასხვა თემატიკის ტრენინგების ჩატარებას გულისხმობს და მათი შესაძლებლობების გაძლიერებას ისახავს მიზნად.
“ეკო-გრანტების პროგრამის” ფარგლებში, სამეგრელოს, გურიის და იმერეთის სამ მუნიციპალიტეტში (სამტრედია, ვანი, ხონი) ჩატარდა  ტრენინგები თხილის კულტურის მოვლა-მოყვანის ტექნოლოგიების შესახებ.
ტრენინგის ფარგლებში, სამინისტროს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ექსპერტმა ლაშა ციგრიაშვილმა ყურადღება გაამახვილა თხილის წარმოების აგროტექნოლოგიაზე, მოსავლის ხარისხის გაუმჯობესების საშუალებებზე, მოსავლის აღებისა და შენახვის პირობებზე,  მავნებლებთან ბრძოლის თანამედროვე  ტექნოლოგიებზე.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდა სამეგრელო-ზემო სვანეთის რწმუნებულის მოადგილე, რომელმაც ტრენინგის მონაწილეებს სიტყვით მიმართა და მიმდინარე ტრენინგების მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი. ტრენინგის პირველი ნაწილი დაეთმო კლიმატის ცვლილებას, მისგან გამოწვეულ რისკებს და კლიმატგონივრულ სოფლის მეურნეობას, რომელიც მსმენელებს “ეკო-გრანტების პროგრამის” ფარგლებში, მარი ბენდელიანმა გააცნო.
ტრენინგები ინტერაქციულ რეჟიმში წარიმართა და ფერმერებმა მათთვის საინტერესო შეკითხვებზე ტრენერისგან ამომწურავი პასუხები მიიღეს, ერთმანეთს გამოცდილება გაუზიარეს და იმ საკითხებზე გაამახვილეს ყურადღება, რაც მათ მუნიციპალიტეტებში არის პრიორიტეტული.
ტრენინგების  ფარგლებში სულ 260-ზე მეტი ფერმერი გადამზადდა.
“ეკო-გრანტების პროგრამის" ფარგლებში დაგეგმილია ტრენინგები და გადამზადების კურსები მეფუტკრეობის შესახებ სამეგრელო-ზემო სვანეთსა და იმერეთში. “ეკო-გრანტების პროგრამა" ინიცირებული და დაფინანსებულია bp-სა და მისი პარტნიორების მიერ ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის ნავთობისა და სამხრეთ კავკასიის გაზის მილსადენის პროექტების ფარგლებში და ხორციელდება საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან თანამშრომლობით. პროექტის განმახორციელებელი პარტნიორია "კონსულტაციისა და ტრენინგის ცენტრი - CTC".

Trainings on care and cultivation of hazelnut
The Environmental Information and Education Centre of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, in cooperation with the Rural Development Agency, is implementing a project to raise awareness among farmers throughout Georgia. The project aims to conduct training for farmers on various topics and to strengthen their capacities.
Within the framework of the "Eco-Grants Program", training on hazelnut care technologies were conducted in three municipalities of Samegrelo, Guria and Imereti (Samtredia, Vani, Khoni).
Within the training, Lasha Tsigriashvili, an expert from the scientific-research center of agriculture of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia focused on agro-technology of hazelnut production, means of improving yield quality, harvesting and storage conditions, and pest control modern technologies.
The meeting was also attended by the Deputy Representative of Samegrelo-Zemo Svaneti, who addressed the participants and stressed the importance of ongoing training. The first part of the training was dedicated to climate change, its risks and climate-friendly agriculture, that was introduced to the trainees by Marie Bendeliani within the framework of the "Eco-Grants Program".
The training was conducted in an interactive mode and the farmers received comprehensive answers to their questions, shared with each others their experiences focusing on the issues that are a priority in their municipalities.
A total of more than 260 farmers were trained during the training.
Within the framework of the "Eco-Grants Program", training and retraining courses on beekeeping are planned in Samegrelo-Zemo Svaneti and Imereti.
"Eco-Grants Program" initiated and funded by BP and its partners within the framework of the Baku-Tbilisi-Ceyhan Oil and South Caucasus Gas Pipeline projects and implemented in cooperation with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.