„ეკოლიდერთა სკოლა 2020” დასრულდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ შემუშავებული პროგრამის „ეკოლიდერთა სკოლა“ 2020 წლის სასწავლო კურსი დასრულდა. ონლაინ სემინარებისა და შემეცნებითი ტურების შემდეგ, მოსწავლეებს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორმა, თამარ ალადაშვილმა სერტიფიკატები გადასცა.
„ეკოლიდერთა სკოლაში“ ვებინარები სამი თვის განმავლობაში გრძელდებოდა. მოსწავლეებს ლექციებს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს თანამშრომლებთან ერთად, მოწვეული ექსპერტები უკითხავდნენ. სასწავლო კურსის შემაჯამებელი კვირეულის ფარგლებში, შემეცნებითი ტურებიც მოეწყო.
პროექტის ფარგლებში 13 ვებინარი ჩატარდა. ლექციები მოიცავდა ისეთ თემებს, როგორიცაა ადამიანის გარემოსდაცვითი უფლებები, ნარჩენების მართვის პოლიტიკა, მდგრადი განვითარების მიზნები, გარემოსდაცვითი პოლიტიკა, კლიმატის ცვლილება, ატმოსფერული ჰაერი, ნიადაგის დეგრადაცია და გაუდაბნოებასთან ბრძოლა, ბიომრავალფეროვნების დაცვის მექანიზმები, საზოგადოებასთან ურთიერთობა და გარემოსდაცვითი ცნობიერების ასამაღლებელი კამპანიების დაგეგმვა, მიმდინარე კონსერვაციული პროექტების განხილვა, ფოტოგრაფია და გარემოსდაცვა.
ეკოლიდერთა სკოლა გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ შემუშავებული სასწავლო პროგრამაა, რომლის მიზანიც ახალგაზრდა თაობისათვის გარემოსდაცვითი საკითხების სწავლება და ამ მიმართულებით მათი ცნობიერების ამაღლებაა. პროექტი მთელი ქვეყნის მასშტაბით განხორციელდა. მასში მონაწილეობა მიიღეს მეცხრედან მეთორმეტე კლასის ჩათვლით სკოლის მოსწავლეებმა. მონაწილეთა შერჩევა კონკურსის საფუძველზე მოხდა.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი, ახალი კორონავირუსით (COVID-19) გამოწვეული პანდემიის გამო, საგანმანათლებლო ღონისძიებებს დისტანციურად ახორციელებდა. გარემოსდაცვითი საკითხებით დაინტერესებული მოსწავლეებისთვის ცენტრის მიერ შემუშავებული სასწავლო პროგრამა „ეკოლიდერთა სკოლა” ყოველწლიურად ჩატარდება.

“School of Eco Leaders 2020” has ended
Educational program “School of Eco Leaders 2020” launched by The Environmental Information and Education Centre (EIEC) of The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia has ended. After the online seminars and educational tours, the Director of EIEC awarded participants with certificates.
Webinars in “School of Eco Leaders” lasted for three months. Along with the representatives of The Ministry, lectures for the students were led by invited experts. In the final week of the educational course, a cognitive tour has been held.
Within the framework of the project, 13 webinars have been conducted. Lectures included topics such as human environmental rights, waste management policy, sustainable development goals, environmental policy, climate change, ambient air, soil degradation and combat desertification, mechanisms to protect biodiversity, public relations and planning environmental awareness-raising campaigns, current conservation projects, photography and environment protection.
“School of Eco Leaders” is an educational course elaborated by EIEC that aims to teach young generation environmental issues and raise their awareness in this field. The project has been implemented all over the country and was participated by students of classes 9 to 12. Participants of the course were selected based on the competition results.
Because of the Covid-19 pandemic, The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia conducts educational activities remotely. “School of Eco Leaders” for students interested in environmental issues will take place annually.