ეკოლიდერები მინისტრის მოადგილეს ნინო თანდილაშვილს შეხვდნენ
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის სასწავლო პროგრამის „ეკოლიდერთა სკოლა“ ფარგლებში, მოსწავლეები გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილეს, ნინო თანდილაშვილს შეხვდნენ.
მინისტრის მოადგილემ ეკოლიდერებს ქვეყანაში ბოლო პერიოდში განხორციელებული გარემოსდაცვითი რეფორმები, პროექტები და საკანონმდებლო ინიციატივები გააცნო. „ეკოლიდერთა სკოლის“ მონაწილეებს შესაძლებლობა მიეცათ, მათთვის საინტერესო კითხვებზე ამომწურავი პასუხები მიეღოთ. გარემოსდაცვითი სასწავლო პროგრამის წარმომადგენლები დაინტერესდნენ როგორც ნარჩენების მართვის თანამედროვე მიდგომებით და ტყის ახალი კოდექსით, ასევე, გარემოსდაცვითი შეფასების სისტემის, ჰაერის ხარისხის და ბიომრავალფეროვნების საკითხებით.
შეხვედრის შემდეგ, „ეკოლიდერთა სკოლის“ მოსწავლეებმა, გარემოს ეროვნული სააგენტოს ატმოსფერული ჰაერის, წყლისა და ნიადაგის ანალიზის ლაბორატორიაში, წყლის ხარისხის დადგენის მიზნით, თავად განახორციელეს ქიმიური ანალიზები, მონაწილეობა მიიღეს მაკროუხერხემლოების იდენტიფიკაციის პროცესში. გაეცნენ ატმოსფერულ ჰაერში და ნიადაგში ტყვიის შემცველობის მონიტორინგის პროგრამას.
„ეკოლიდერთა სკოლა” გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ შემუშავებული სასწავლო პროგრამაა, რომლის მიზანიც ახალგაზრდა თაობისათვის გარემოსდაცვითი საკითხების სწავლება და ამ მიმართულებით მათი ცნობიერების ამაღლებაა. სემინარები ახალგაზრდებს აძლევს ცოდნას აქტუალურ და საინტერესო გარემოსდაცვით საკითხებზე, როგორც თეორიული, ისე პრაქტიკული ასპექტების გათვალისწინებით.
„ეკოლიდერთა სკოლაში” მონაწილეობენ დამამთავრებელი კლასების მოსწავლეები საქართევლოს ყველა რეგიონიდან, რომლებმაც ორეტაპიან კონკურსში მიიღეს მონაწილეობა და შერჩეულ იქნენ როგორც პროექტის გამარჯვებული ეკოლიდერები.

Within the educational program “Eco Leaders School” of LEPL Environmental Information and Education Centre (EIEC) of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (MEPA), students met with Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Ms. Nino Tandilashvili.
The Deputy Minister informed students about the ongoing environmental reforms, projects and legislative initiatives in the country. The participants of the "School of Eco leaders" were given the opportunity to get comprehensive answers to their interesting questions. Representatives of the environmental training program were interested in both modern approaches of waste management and the new forest code, as well as issues of environmental impact assessment system, air quality and biodiversity conservation topic.
After the meeting, the students of the School of Eco leaders, in the Laboratory of Air pollution, Water and Soil Analysis of the National Environment Agency, performed chemical analysis to determine the quality of water, and participated in the process of identifying macroinvertebrates. Also they learned about the program for monitoring of air and soil.
"School of Eco leaders" is an educational package (curriculum), which is developed by the Environmental Information and Education Centre. Mentioned package aims to teach environmental issues to the younger generation and raise their awareness in that direction. The seminars provide young people with knowledge on current and interesting environmental issues, about both theoretical and practical aspects.
Graduating students from all regions of Georgia, who took part in a two-stage competition and were selected as the winning eco leaders of the project, participated in the "School of Eco leaders".