საინფორმაციო შეხვედრები მცხეთა-მთიანეთის მხარეში
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრმა, ბიომრავალფეროვნების შესახებ საინფორმაციო კამპანიის ფარგლებში, ადგილობრივი მოსახლეობის ცნობიერების ამაღლების მიზნით მცხეთა-მთიანეთის მხარეში საინფორმაციო შეხვედრები გამართა.
შეხვედრების პირველი ნაწილი დაეთმო გარეულ ცხოველთა რაოდენობის რეგულირების საკითხებს, მათ შორის, სამართლებრივი მარეგულირებელი ნორმების, რეგულირების პროცედურების, გარეულ ცხოველთა თავდასხმების გამომწვევი მიზეზებისა და პრევენციის ღონისძიებების გაცნობას. მეორე ნაწილში ყურადღება გამახვილდა ქვეწარმავლებზე, ეკოსისტემაში მათ როლსა და მნიშვნელობაზე. შეხვედრების მსვლელობისას მონაწილეებმა ექსპერტების დახმარებით ისწავლეს შხამიანი და არაშხამიანი გველების და მათი ნაკბენების ერთმანეთისგან გარჩევა მორფოლოგიური დაკვირვების მეთოდით და მიიღეს რჩევები, თუ როგორ უნდა მოიქცნენ გველების დანახვისას და კბენის შემთხვევაში.
შეხვედრებისას გამართული დისკუსიის დროს გამოიკვეთა გარეულ ცხოველებთან დაკავშირებული მუნიციპალიტეტებისთვის დამახასითებელი პრობლემური საკითხები, რაზეც მონაწილეებმა დარგის სპეციალისტისგან მიიღეს კონკრეტული რეკომენდაციები.
შეხვედრების მონაწილეებს დაურიგდათ საინფორმაციო ხასიათის ტრიპლეტები “გაიგე მეტი” და “გარეული ცხოველები და ადამიანი”.
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი ბიომრავალფეროვნების შესახებ საინფორმაციო კამპანიის ფარგლებში გააგრძელებს შეხვედრებს მუნიციპალიტეტებში

Informational meetings in Mtskheta-Mtianeti region
Within the information campaign on biodiversity, the Environmental Information and Education Centre held informational meetings to raise awareness of the local community in Mtskheta-Mtianeti region.
The first part of the meetings was dedicated to the issues related to the regulation of the amount of wildlife, including legislative regulatory norms, regulatory procedures, causes and preventive measures of the attack from wild animals. In the second part of the meeting, the focus was on reptiles, their role and importance in ecosystems. During the meetings, with the help of experts, the participants learnt to detect poisonous and non-venomous snakes and to distinguish their bites from each other using morphological observation method and heard recommendations on how to behave in the case of meeting with snakes and being bitten by them.
Through the discussions, problematic issues related to the municipality were identified, on which the participants got the concrete recommendations from the field specialists.
The participants of the meetings were provided with the information brochures,, Learn More’’ and,, Wild Animals and Human’’.