,,სკოლამდელი გარემოსდაცვითი განათლება'' მესტიის მუნიციპალიტეტში
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი გარემოსდაცვითი განათლების ხელშეწყობისთვის საქართველოს მასშტაბით “სკოლამდელი გარემოსდაცვითი განათლების” სახელმძღვანელოს დანერგვას აგრძელებს. სახელმძღვანელოს დასანერგად ცენტრის თანამშრომლებმა მესტიის მუნიციპალიტეტის სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებების აღმზრდელ-პედაგოგები და მეთოდისტები გადაამზადეს და სასწავლო რესურსები გადასცეს.
შეხვედრის მონაწილეებს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორმა თამარ ალადაშვილმა მიმართა და ყურადღება გაამახვილა გარემოსდაცვითი პრობლემების აღმოფხვრაში სკოლამდელი განათლების როლზე. როგორც მან აღნიშნა, სკოლამდელი განათლების სახელმძღვანელო 2019 წლის ბოლომდე მთელი ქვეყნის მასშტაბით დაინერგება და ცენტრი სკოლამდელი გარემოსდაცვითი განათლების ხელშეწყობას სხვა აქტივობებითაც განაგრძობს.
სახელმძღვანელო უკვე დაინერგა თბილისის მუნიციპალიტეტში, კახეთის, გურიის, მცხეთა-მთიანეთის, შიდა ქართლის, ქვემო ქართლის, სამცხე-ჯავახეთის და იმერეთის მხარეებში.

The Environmental Information and Education Centre continues to implement the textbook  ,,Pre-school Environmental Education’’ in the whole country to promote environmental education. With this purpose, the representatives of the centre trained preschool teachers and methodists in Mestia Municipality and provided them with the educational resources.
The Director of the Centre Tamar Aladashvili addressed to the participants of the meeting and underlined the important role of the pre-school education in solving environmental problems. The director remarked, that the textbook will be implemented in the whole country until the end of 2019 and the centre will remain to promote the pre-school environmental education with the other activities as well.
The textbook Pre-school Environmental Education was  adopted within the school readiness program, which includes the theoretical issues and practical exercises suitable for the age. This manual unites three environmental topics: biodiversity around us, water and ground conservation and waste management.
The textbook has already implemented in Tbilisi Municipality, Kakheti, Guria, Mtskheta-Mtianeti, Shida and Kvemo Kartli regions and is implementing in Imereti and Samtskhe-Javakheti.