ხორბლის შესახებ ტრენინგები დედოფლისწყაროში ჩატარდა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სსიპ გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი, სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტოსთან ერთად, მთელი საქართველოს მასშტაბით, ფერმერთა ხელშეწყობის პროექტს ახორციელებს, რომელიც ფერმერთათვის სხვადასხვა თემატიკის ტრენინგების ჩატარებას გულისხმობს.
ფერმერთა ხელშეწყობის პროექტის ფარგლებში, დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტში, სამინისტროს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის მარცვლოვანი კულტურების კვლევის სამსახურის უფროსმა, ცოტნე სამადაშვილმა ფერმერებს მარცვლოვან კულტურებისთვის ახალი ტექნოლოგიების გამოყენების და პრაქტიკაში დანერგვის საკითხები გააცნო.
ტრენინგები ინტერაქციულ რეჟიმში წარიმართა. ფერმერებმა მათთვის საინტერესო შეკითხვებზე ამომწურავი პასუხები მიიღეს. ტრენინგის მონაწილეებმა გამოცდილება გააზიარეს ხორბლის დათესვამდე ნიადაგის მოსწორების, ასევე, ნაკვეთების საჰაერო შეწამვლის შესახებ და იმ საკითხებზე გაამახვილეს ყურადღება, რაც მათ მუნიციპალიტეტებშია პრიორიტეტული.
ტრენინგები კახეთის რვავე მუნიციპალიტეტში ჩატარდა, სადაც 123 ფერმერი მონაწილეობა.
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრმა კახეთის რეგიონში „ხორბლის მაღალი, ხარისხიანი და მყარი მოსავლის მიღების თანამედროვე ტექნოლოგიები” შესახებ ტრენინგები დაასრულა. ცენტრი აგრძელებს სხვადასხვა სახის აგრარული და გარემოსდაცვითი აქტივობების განხორციელებას. დაგეგმილია ტრენინგები და გადამზადების კურსები კაკლოვანი კულტურების და მეფუტკრეობის შესახებ, რომელიც სამეგრელო-ზემო სვანეთსა და იმერეთში ჩატარადება.

Wheat training was held in Dedoplistskaro
Together with the Rural and Agricultural Development Agency, the LEPL EIEC of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia is implementing a project to support farmers throughout Georgia, which includes training on various topics for farmers.
Within the framework of the Farmers Support Project, Tsotne Samadashvili, Head of the Cereal Crops Research Service of the Agricultural Research Centre of the Ministry in Dedoplistskaro Municipality, introduced the use of new technologies and the introduction of new technologies for cereals to farmers.
The training was conducted in an interactive mode. Farmers received comprehensive answers to their interesting questions. The training participants shared their experience of soil levelling before wheat sowing, as well as air spraying of plots, and focused on issues that are a priority for them in the municipalities.
The trainings were held in all eight municipalities of Kakheti, where 123 farmers participated.
The EIEC has completed training on "Modern technologies for high quality and solid wheat harvesting" in the Kakheti region. The centre continues to carry out various agrarian and environmental activities. Training and retraining courses on walnut crops and beekeeping are planned to be held in Samegrelo-Zemo, Svaneti and Imereti.