დიდი დასვენება ტელესკოლაში - ვიდეო თამაში კლიმატის ცვლილების შესახებ „მისია 1.5“
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი, საქართველოს საზოგადოებრივ მაუწყებელთან თანამშრომლობით, იწყებენ საგანმანათლებლო ახალგაზრდული ტელეპროგრამების სერიას „დიდი დასვენება“. ტელეპროგრამა ეფუძნება ვიდეო-თამაშს კლიმატის ცვლილების შესახებ „მისია 1.5“, რომელიც UNDP-ის ინიციატივით შეიქმნა და კლიმატის ცვლილების შესახებ განათლებას ემსახურება. თამაშის მონაწილეები ეცნობიან კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებულ საფრთხეებს, ეძებენ გამოსავალს და ცდილობენ, გლობალური დათბობა 1.5 გრადუსი ცელსიუსის ფარგლებში შეინარჩუნონ.
„განათლებას შეუძლია შექმნას იმის წინაპირობა, რომ მომავალმა გადაწყვეტილების მიმღებებმა მწვანე და მდგრადი განვითარების გზა აირჩიონ“, - განაცხადა UNDP-ის ხელმძღვანელმა ლუიზა ვინტონმა. „მისია 1.5 თამაშია, მაგრამ კლიმატის ცვლილება თამაში როდია. თუ ახალგაზრდები კლიმატურ საფრთხეებს გააცნობიერებენ და სწორ გადაწყვეტილებებს ჯერ ვირტუალურ სივრცეში მიაგნებენ, შანსი გაგვიჩნდება, რომ კლიმატის ცვლილების კატასტროფას რეალურ სამყაროშიც გავუმკლავდეთ“.
“მისია 1.5 კარგი საშუალებაა, რეალურად იქნეს აღქმული გამოწვევა, რომლის წინაშეც ვდგავართ,” - აღნიშნა გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორმა თამარ ალადაშვილმა. “თამაშით ცოდნის მიღება ერთ-ერთი საუკეთესო მეთოდია იმისთვის, რომ ცოდნა რეალურ ქმედებაში გადაიზარდოს, ხოლო კაცობრიობამ კლიმატის ცვლილების საპასუხოდ ქმედითი ნაბიჯები გადადგას“.
ტელეპროგრამა დიდი დასვენება გადის საზოგადოებრივი მაუწყებლის საგანმანათლებლო პროექტის, ტელესკოლის ეთერში, რომელიც პანდემიის შედეგად ონლაინ სწავლებაზე გადასვლის შემდეგ სასწავლო პროცესის ხელშეწყობის მიზნით შეიქმნა. ტელესკოლის საქმიანობა სასწავლო წლის დასრულების შემდეგაც არ შეწყვეტილა. ზაფხულის არდადეგების პერიოდში ტელესკოლა სხვადასხვა კლასგარეშე საგანმანათლებლო პროგრამას, მათ შორის „დიდ დასვენებას“ შესთავაზებს მაყურებელს.
„დიდი დასვენება“ ახალგაზრდებს გასართობი ფორმით გააცნობს კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებული საფრთხეებს და მათი დაძლევის გზების შესახებ მოუყვება. პროგრამის ექვს გამოშვებაში საუბარი იქნება ისეთ საკვანძო საკითხებზე, როგორიცაა განახლებადი ენერგია, მწვანე ეკონომიკა, მდგრადი ტრანსპორტი, კლიმატური კატასტროფები, მდგრადი სოფლის მეურნეობა და ბუნების დაცვა. პროგრამის ახალგაზრდა წამყვანი მაყურებელთან ერთად ითამაშებს მისია 1.5-ს და იმ გადაწყვეტილებებს აღმოაჩენს, რომლებიც გლობალური ტემპერატურის ზრდას შეაჩერებენ.
„დიდი დასვენება“ ტელესკოლის ეთერში ივნისსა და ივლისში გავა და საზოგადოებრივი მაუწყებლის YouTube არხზე განთავსდება.
ტელეპროგრამა გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის საავტორო პროექტია, რომელიც კრეატულ ჯგუფ „დემლაბთან“ თანამშრომლობით ხორციელდება.
მისია 1.5
მისია 1.5 UNDP-ის გლობალური საინფორმაციო კამპანიაა, რომლის მიზანია კლიმატის ცვლილების შესახებ მსოფლიოს ქვეყნების მოქალაქეებსა და მთავრობებს შორის დიალოგის ხელშეწყობა. კამპანია საშუალებას მისცემს მილიონობით ადამიანს ხმა მიაწვდინონ თავიანთ მთავრობებს და კლიმატის ცვლილების შეჩერების გზებთან დაკავშირებით საკუთარი აზრი გამოთქვან.
კამპანიის ფარგლებში შეიქმნა ვებგვერდი და მობილური თამაში, რომელშიც მოთამაშე კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებული პოლიტიკის შემქმნელის როლს მოირგებს. თამაშის დასრულების შემდეგ, მოთამაშეს შესაძლებლობა ეძლევა ხმა მისცეს კლიმატის ცვლილების დაძლევის იმ ზომებს, რომელთა განხორციელებასაც ის საჭიროდ მიიჩნევს. შედეგები გაეგზავნება ქვეყნების მთავრობებს, რომელთაც ხშირად ხელი არ მიუწვდებათ სანდო ინფორმაციაზე იმის შესახებ, თუ რას ფიქრობს მათი ქვეყნის მოსახლეობა კლიმატის ცვლილებაზე.
საქართველო ერთ-ერთი პირველია UNDP-ის მსოფლიო წარმომადგენლობებს შორის, რომლებმაც ამ გლობალურ კამპანიაში ჩართვის სურვილი გამოთქვეს. „მისია 1.5“ ქართულად ითარგმნა და 2020 წლის მაისიდან ხელმისაწვდომია თამაშის ქართველი მონაწილეებისთვის.
საქართველო და კლიმატის ცვლილება
მსოფლიოს სხვა ქვეყნებთან ერთად საქართველო აქტიურად ჩართულია კლიმატის ცვლილების დაძლევის საქმეში. პარიზის შეთანხმების ფარგლებში, ქვეყანამ აიღო ეროვნული ვალდებულებები სათბური აირების გაფრქვევის შემცირებაზე. გარდა ამისა, საქართველოს მთავრობა UNDP-თან ერთად ახორციელებს 72 მილიონი აშშ დოლარის ღირებულების პროგრამას, რომელიც კლიმატური კატასტროფების რისკის შემცირებას და მოსახლეობის წყალდიდობებისგან და სხვა კლიმატური საფრთხეებისგან დაცვას ემსახურება. ინიციატივა ხორციელდება კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF) და შვედეთისა და შვეიცარიის მთავრობების ხელშეწყობით.
საქართველოს მოსახლეობის ინფორმირება კლიმატის ცვლილების შესახებ ამ ფართომასშტაბიანი შვიდწლიანი პროგრამის მნიშვნელოვანი შემადგენელია. ამ მხრივ, UNDP აქტიურად თანამშრომლობს საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრთან.

Video Game on Climate change – “Mission 1.5”
The United Nations Development Programme (UNDP) and the Environmental Information and Education Centre (EIEC) of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, in partnership with the Georgian Public Broadcaster, are launching a TV series to educate young people about climate change. Shaped around UNDP’s mobile game Mission 1.5, released earlier this year, the TV series offers Georgian schoolchildren an entertaining way to learn about climate change and make decisions to keep global warming below the crucial threshold of 1.5 degrees Celsius.
“Educating young people is our chance to make sure that future decision-makers will opt for greener and more sustainable solutions,” said UNDP Head Louisa Vinton. “Mission 1.5 is a game, but climate change is not. If young people learn to understand both the threats and the solutions in a virtual setting, maybe we stand a chance of thwarting climate disaster in the real world.”
“Mission 1.5 is a good way to understand the challenges we are facing,” said EIEC Director Tamar Aladashvili. “Play-based learning is one of the best methods to turn knowledge into action and fulfil our mission to respond to the climate change challenge.”
The weekend TV show Break Time is aired as part of Channel-1’s TV School, an educational project launched by the Georgian Public Broadcaster to support school education during the COVID-19 pandemic when all schools in Georgia moved classes online. The TV School did not cease classes even after the academic year officially ended in June and continues offering schoolchildren extracurricular learning opportunities, including language classes and educational programmes, such as Break Time.
Seeking to help young people understand the threats and opportunities associated with climate change, Break Time is focusing on the key areas of climate action – renewable energy, green economy, sustainable transport, climate-induced disasters, sustainable agriculture and nature protection. Six programmes of the series will be aired on TV School and its YouTube channel in June and July. The programmes are produced jointly by UNDP and EIEC together with the creative group DemLab.
Mission 1.5
Mission 1.5 is a UNDP global campaign that aims to bridge the gap between people and governments on ambitious climate action and give millions worldwide a chance to inform their governments what measures to limit climate change they want.
It is built around a video game in which players take on the role of climate policymakers. After playing the game, players can vote on key climate actions they want to see adopted. This data will be analyzed and delivered to governments, which often lack access to reliable information on public opinion on climate action.
UNDP Georgia was among the first UNDP offices to sign on to the global campaign to enable citizens to cast their votes on how they want the Georgian Government to address climate change. A Georgian language version of the game became available to the public in May 2020.
Georgia and climate change
Georgia is also among the countries most engaged in climate action. In addition to emission-reduction commitments undertaken under the Paris Agreement, the Government has launched a USD 72 million programme centred around risk reduction, prevention and preparedness through improved monitoring, nationwide early warning systems and new infrastructure. The seven-year initiative, implemented by UNDP with support from the Green Climate Fund, Sweden and Switzerland, covers 11 river basins and will protect 1.7 million, or 40% of the population, from climate-induced hazards.
As part of this programme, UNDP is partnering with EIEC to spread the message on climate change, inform people about threats and solutions, and promote public engagement in climate action.