ვიზიტი მდინარე ლაგოდეხის ხევში GCF პროექტის ფარგლებში
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) და კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF) პროექტის „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში“ - პროგრამის ფარგლებში გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორმა თამარ ალადაშვილმა ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტში,მდინარე ლაგოდეხის ხევი მოინახულა.
მდინარე ლაგოდეხის ხევის მიმდებარე ტერიტორიაზე შეხვედრა ადგილობრივ მოსახლეობასთან გაიმართა, სადაც ცენტრის დირექტორმა საქართველოში კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული ბუნებრივი კატასტროფების რისკის შემცირების და დაგეგმილი ღონისძიებების პროცესში საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების ხელშეწყობისა და შესაძლებლობების გაძლიერების თაობაზე ისაუბრა. შეხვედრაზე მან ასევე ყურადღება გაამახვილა პროექტის მიზნებზე, ამოცანებზე და აღნიშნულ მდინარეზე დაგეგმილ ღონისძიებებზე.
შეხვედრას ადგილობრივი თვითმმართველობის მხრიდან მერიის ინფრასტრუქტურის განყოფილების უფროსი სანდრო შავლაყაძე ესწრებოდა, რომელმაც მზაობა გამოხატა პროექტის განხორციელების ხელშეწყობისათვის.
პროექტი “კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკების შემცირება საქართველოში”, რომლის საერთო ბიუჯეტი 74 მილიონი აშშ დოლარია, 7 წლის განმავლობაში განხორციელდება და მიზნად ისახავს კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული ბუნებრივი კატასტროფების რისკების შემცირებას, ადრეული შეტყობინების სისტემის განვითარებას და მრავალმხრივი საფრთხეების მართვის ეფექტიანი ეროვნული სისტემის დანერგვას. პროექტი თანადაფინანსებულია კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF), შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SDC), შვედეთის მთავრობისა და საქართველოს მთავრობის მიერ და მის განხორცილებას  გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) უზრუნველყოფს.

Visit in Lagodekhi River Gorge under the GCF Project
Within the framework of the project of the Environmental Information and Education Centre (EIEC), UN Development Program (UNDP) and the Green Climate Fund (GCF) -“Reducing the risk of Climate Change-driven natural disasters in Georgia”, the Director of EIEC Mrs Tamar Aladashvili visited River Lagodekhi Gorge.
During the visit, the meeting has been held with the local population living in the surroundings of the gorge. While meeting with locals, Mrs Tamar Aladashvili spoke about the reduction the risk of climate change-driven natural disasters, support to the public awareness-raising during the implementation of planned activities and capacity building. Besides, she underlined the goals and objectives of the project and activities planned to conduct on Lagodekhi River.
From the local self-government, the meeting was attended by the head of infrastructure division of the City Hall Mr Sandro Shavlakadze who expressed his readiness to support the implementation of the project.
The project “Reducing the Risk of Climate Change-driven Disasters in Georgia” with a budget of 74 million US$ will be implemented during 7 years and is aiming at reducing the risk of climate change-driven natural disasters, developing the early-warning system and implementing an efficient national system for managing multi-faceted hazards. The program is funded by the Georgian and Swedish Governments, the Green Climate Fund (GCF), the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC) and is implemented by the UN Development Program (UNDP).