გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორმა ეუთოს შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სსიპ გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორმა, თამარ ალადაშვილმა ეუთოს რიგით 28-ე ეკონომიკურ და გარემოსდაცვით ფორუმის მეორე მოსამზადებელ შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა.
შეხვედრის ფარგლებში, ცენტრის დირექტორმა, თამარ ალადაშვილმა პრეზენტაცია წარადგინა და საქართველოში გარემოსდაცვითი მმართველობის ეფექტიანი სისტემის ჩამოყალიბებისთვის, გარემოსდაცვით გამოწვევებზე რეაგირებისთვის ინოვაციის და გამჭვირვალობის როლის შესახებ ისაუბრა. ასევე მან ყურადღება გაამახვილა გარემოსდაცვით საკითხებთან დაკავშირებულ ინფორმაციაზე მარტივად ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფის მიზნით, გარემოზე ზემოქმედების შეფასების, ტყის ინფორმაციისა და მონიტორინგის, ნარჩენების მართვის და ჰაერის ხარისხის ელექტრონული სისტემების მნიშვნელობის შესახებ. თამარ ალადაშვილმა ვრცლად ისაუბრა როგორც გარემოსდაცვით დემოკრატიაზე - ადამიანის უფლებებისა და ვალდებულებების შესახებ, ასევე, საქართველოში მცირე და საშუალო ბიზნესის მწვანე მიმართულების ხელშეწყობის მიზნით განხორციელებულ კონკრეტულ ქმედებებსა და ინიციატივებზე.
შეხვედრაში მონაწილეობას იღებდნენ ეუთოს წევრი ქვეყნების წარმომადგენლები და ექსპერტები, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები. ეუთოს რიგით 28-ე ეკონომიკურ და გარემოსდაცვითი ფორუმის მეორე მოსამზადებელი შეხვედრის ჩატარება დაგეგმილი იყო ალბანეთის ქალაქ ტირანაში. ახალი კორონავირუსით (COVID-19) გამოწვეული მსოფლიო პანდემიის გამო, ფორუმი ონლაინ რეჟიმში ჩატარდა.

Director of EIEC participated in the OSCE’s meeting
The Director of the Environmental Information and Education Centre Tamar Aladashvili participated in the Second Preparatory Meeting of the 28th OSCE Economic and Environmental Forum.
In the meeting, Tamar Aladashvili made a presentation and spoke about the importance of transparency and innovations in reacting to the environmental challenges and implementing an effective system of environmental governance. She also emphasized the free access to environmental information, environmental impact assessment and the importance of E-Systems of monitoring, waste management and air quality.
Besides, Tamar Alsadashvili discussed in details the environmental democracy – human rights and responsibilities as well as concrete actions and initiatives carried out to support green innovations of small and medium-sized enterprises.
In the meeting, the representatives of the OSCE members States, international and non-governmental organizations and experts participated.
The Second Preparatory Meeting of the 28th OSCE Economic and Environmental Forum was planned to held in Tirana, Albania. Considering the Covid-19 Pandemic, the meeting was held remotely.