„მოხალისეობა და გარემოს დაცვა“ მოხალისეთა საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით ონლაინ საინფორმაციო შეხვედრა „მოხალისეობა და გარემოს დაცვა“ მოხალისეთა საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით გაიმართა. შეხვედრაზე განიხილეს მოხალისეობის როლი და მნიშვნელობა, განსაკუთრებით გარემოს დაცვის და მდგრადი განვითარების მიზნების განხორციელების მიმართულებით.
ახალგაზრდა მოხალისეებმა ჰელგინგ ჰენდის პროექტების კოორდინატორის ნინო თოდუასგან მიიღეს ინფორმაცია მოხალისეობის პლატფორმისა და სარგებელზე თვითონ მოხალისეებისთვის. საკუთარი გამოცდილება გააზიარა ირაკლი ჯიქიამ, რომელიც 2016 წელს საქართველოს მოხალისედ დასახელდა და მას შემდეგ აქტიურად არის ჩართული მოხალისეობის განვითარებასა და პოპულარიზაციის საკითხებში.
გარემოსდაცვითი ინფორმაცისა და განათლების ცენტრმა პროექტის - „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში“ სამინზე მუნიციპალიტეტში ახალგაზრდა მოხალისეთა ჯგუფი შექმნა, რომლებიც აქტიურად ჩაერთვებიან გარემოსდაცვით ღონისძიებებში, განსაკუთრებით კი კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკების შემცირებაში.
5 დეკემბერი მოხალისეთა საერთაშორისო დღედ 1985 წელს დააწესა გაერთიანებული ერების ორგანიზაციამ. მოხალისეობრივი ღონისძიებების განხორციელება მნიშვნელოვანია მდგრადი განვითარების ყველა მიზნის მისაღწევად.

"Volunteering and Environmental Protection" was held in connection with International Volunteer Day
An online information meeting titled "Volunteering and Environmental Protection" was organized by the Eiec  of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture on the occasion of International Volunteer Day. At the meeting, the role and value of volunteering were explored, particularly in terms of accomplishing environmental protection and sustainable development goals.
The young volunteers received information from the Helping Hand Project Coordinator, Nino Todua, about the volunteering platform and the benefits for themselves as well as their peers.  Irakli Jikia, who was named a volunteer in Georgia in 2016 and has been actively involved in volunteer development and promotion since 2016, shared his experience.
The EIEC has created a group of young volunteers in the municipality of Samith for the project "Reducing the Risk of Climate-Driven Disasters in Georgia," Volunteers will be actively involved in environmental activities, especially in reducing the risk of climate-driven disasters.
The United Nations recognized December 5 as International Volunteer Day in 1985. It is critical to develop volunteer activities in order to attain all of the aims of sustainable development.