სათემო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრმა, პროექტის „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში“ ფარგლებში, სათემო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან სამუშაო შეხვედრები გამართა.
შეხვედრა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორმა, თამარ ალადაშვილმა და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) გარემოს დაცვისა და ენერგეტიკის მიმართულების ხელმძღვანელმა, ნინო ანთაძემ გახსნეს.
„კატასტროფის რისკის მართვა, რომელიც თემის ჩართულობით ხორციელდება, ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული საფრთხეების რისკების შემცირებაში, შესაბამისად, მნიშვნელოვანია სათემო ორგანიზაციების შესაძლებლობების გაძლიერება და მათი ცნობიერების ამაღლება. ამ მიმართულებით, გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრმა გაეროს განვითარების პროგრამის ხელშეწყობით,  გამოაცხადა კონკურსი - ,,შექმენი უსაფრთხო თემი”. კონკურსი ხელს შეუწყობს სათემო ორგანიზაციების წარმომადგენლების დაინტერესებას და კატასტროფის რისკის შემცირების პროცესში მათ ჩართულობას“, - აღნიშნა თამარ ალადაშვილმა.
პროექტის ექსპერტებმა, სათემო ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან ერთად, კატასტროფის რისკის შემცირებაში თემის როლისა და მონაწილეობის შესახებ იმსჯელეს.
შეხვედრის მიზანი ბუნებრივი საფრთხეების მართვის საკითხებში სათემო ორგანიზაციების ჩართულობის ხელშეწყობაა. მონაწილეებმა მიიღეს ინფორმაცია როგორ უნდა შეიქმნას სწრაფი რეაგირების ჯგუფი სწორად, როგორ უნდა შეფასდეს რისკები და შემუშავდეს სწრაფი რეაგირების გეგმა. სამუშაო შეხვედრას 10 სამიზნე მუნიციპალიტეტის (გორი, თელავი, ახმეტა, სიღნაღი, ლაგოდეხი, სამტრედია, აბაშა, სენაკი, ხობი, ქობულეთი) წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

A working meeting was held with the representatives of community organisations
The Eiec of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture held working meetings with representatives of community organisations within the framework of the project "Reducing the Risk of Disasters Caused by Climate Change in Georgia."
The meeting was opened by Tamar Aladashvili, Director of the Eiec of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, and Nino Antadze, Head of the UNDP Environment and Energy Department.
Community-based disaster risk management is one of the top priorities in mitigating the risks posed by climate change, so it is important to strengthen the capacity of community organisations and raise their awareness. In this regard, the Eiec, with the support of the United Nations Development Program, announced a contest titled "Create a safe community." The competition will promote the interest of the representatives of community organisations and their involvement in the disaster risk reduction process, "-said Tamar Aladashvili.
The role and engagement of the community in disaster risk reduction were explored by project specialists and representatives from community groups.
The purpose of the meeting is to facilitate the involvement of community organisations in the management of natural hazards. Participants received information on how to set up a rapid response team properly, how to assess risks, and develop a rapid response plan. Representatives of 10 target municipalities (Gori, Telavi, Akhmeta, Sighnaghi, Lagodekhi, Samtredia, Abasha, Senaki, Khobi, Kobuleti) attended the working meeting.
The ClimateDriven Disaster Risk Reduction Program in Georgia is funded by the Government of Georgia, the Green Climate Fund (GCF), the Government of Switzerland, and the Government of Sweden, and is implemented by the United Nations Development Program (UNDP).