შეხვედრა დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებთან
ლევან დავითაშვილი: „ჩვენი გარემო არის ჩვენი ქვეყნის სიმდიდრე, რომელსაც განსაკუთრებული მოვლა და დაცვა სჭირდება“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სსიპ გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით ჩატარდა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის ლევან დავითაშვილია დაგარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარის ნინო წილოსანის  შეხვედრა დიპლომატიური კორპუსის, საერთაშორისო ორგანიზაციების და არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლებთან.
მინისტრმა გარემოსდაცვითი მიმართულების მიმდინარე და დაგეგმილი საკანონმდებლო რეფორმების შესახებ ისაუბრა.
ლევან დავითაშვილმა განსაკუთრებული ყურადღება ტყის ახალ კოდექსზე გაამახვილა.
„გარემოსდაცვითი საკითხები ჩვენი ხელისუფლებისათვის უმთავრესი პრიორიტეტია. ჩვენ მივიღეთ ტყის ახალი კოდექსი. ეს არის უმნიშვნელოვანესი დოკუმენტი, რომელიც ქვეყანაში ტყის მდგრადი მართვის პრინციპებს ამკვიდრებს და ტყის მართვა სრულიად ახალ ეტაპზე გადაჰყავს. გარდა ამისა, მთავრობამ სულ ახლახანს დაამტკიცა მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულებების ნორმატივები, რაც ასევე უმნიშვნელოვანესი დოკუმენტია და ცირკულარული ეკონომიკის - მწვანე ეკონომიკის განვითარების შესაძლებლობებს ქმნის. ჩვენ, პარლამენტთან ერთად, მიმდინარე წელს, ინიციატივებსა და საკანონმდებლო აქტებზე აქტიურ მუშაობას გავაგრძელებთ, რაშიც ჩვენი დონორი ორგანიზაციების მხარდაჭერა მნიშვნელოვანია“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარემ, ნინო წილოსანმა შეხვედრაზე აღნიშნა, რომ გარემოსდაცვით უმნიშვნელოვანეს მიმართულებებში სამინისტროს, პარლამენტის, დონორი საერთაშორისო ორგანიზაციების და ადგილობრივი არასამთავრობო სექტორის ერთობლივი თანამშრომლობის შედეგია ის უმნიშვნელოვანესი კანონები, რომლებიც იქნა მიღებული და რეფორმები, რომელიც განხორციელდა.
„ტყის კოდექსი არის ტყის მოვლის სავალდებულო წესების დადგენა და ამით ყველაფერი ნათქვამია. უმნიშვნელოვანესია ის ფინანსური მხარდაჭერა, რომელსაც კანონპროექტების აღსრულებისთვის ჩვენი დონორი ორგანიზაციები გაგვიწევენ”, - განაცხადა ნინო წილოსანმა.
შეხვედრაზე ლევან დავითაშვილმა „ატმოსფერული ჰაერის დაცვის შესახებ“ კანონპროექტში ცვლილებებზეც ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ატმოსფერული ჰაერის დაცვა ევროპული პრინციპების შესაბამისად განხორციელდება.
მინისტრი ასევე შეეხო ნარჩენების მართვის, წყლის რესურსების მართვის, დაცული ტერიტორიების გაფართოება-დაარსების საკითხებს და სხვა არაერთ გარემოსდაცვით საკანონმდებლო რეფორმასა და ინიციატივას, რაზეც სამინისტრო აქტიურად მუშაობს.

"Our environment is the wealth of our country," says Levan Davitashvili, "and it requires special care and protection."
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia's Eiec organised a meeting with representatives from the diplomatic corps and the non-governmental sector for Georgia's Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili, and the chairman of the committee on environment and natural resources, Nino Tsilosani.
The Minister spoke about the current and planned legislative reforms in the field of the environment.
Levan Davitashvili paid special attention to the new forest code.
Environmental issues are the main priority for our government. We accepted the new code of forest. This is a very important document that implements new principles of forest sustainable management and brings it to a whole new level, moreover the government recently approved Extended Producer Responsibility, a crucial document that allows the establishment for a circular economy-green economy. We will continue to work on initiatives and legislative acts with parliament this year very actively, and the support from our donor organisations is significant for us, "Levan Davitashvili said.
At the meeting, Nino Tsilosani, the chairperson of the environmental protection and natural resources committee, stated that all major legislation and reforms adopted and implemented are the result of collaboration between the Ministry, parliament, local non-governmental sectors, and international organisations.
"The Forest Code establishes mandatory norms for forest management, and that says it all," Nino Tsilosani explained. "The most essential element is the financial support that our donor organisations will provide for the bills' implementation."
At the meeting, Levan Davitashvili also spoke at the event about the amendments to the draft law "On Atmospheric Air Protection Act" and noted that the protection of atmospheric air will be carried out in accordance with European principles.
The Minister also touched upon the issues of waste management, water resources management, expansion-establishment of protected areas and many other environmental legislative reforms and initiatives, on which the Ministry is actively working.