გარემოსდაცვითი და აგრარული საკიხების ტრენინგი დედოფლისწყაროში
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სსიპ გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის საჯარო სკოლების სამოქალაქო განათლების, ბიოლოგიის, გეოგრაფიის პედაგოგებსა და სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებების აღმზრდელ-მეთოდისტებს ჩაუტარდათ ტრენინგები “გარემოსდაცვითი და აგრარული საკითხების ინტეგრირება სასწავლო პროცესებში”, რომლებიც მიზნად ისახავდა პედაგოგების ცნობიერების ამაღლებასა და, შედეგად, სასწავლო პროცესებში გარემოსდაცვითი და აგრარული საკითხების ინტეგრირების ხელშეწყობას.
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის წარმომადგენლებმა ტრენინგების ფარგლებში ძირითადი ყურადღება დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტში მიწის დეგრადაციის პრობლემასა და მინდვრის გადაწვის მავნე პრაქტიკაზე გაამახვილეს. აგრარული სფეროს გამოწვევებთან ერთად, ყურადღება დაეთმო ისეთ გარემოსდაცვით საკითხებს, როგორიცაა ატმოსფერული ჰაერის ხარისხი სოფლად და მისი დაბინძურების გამომწვევი მთავარი მიზეზი-ფოთლების დაწვის მავნე პრაქტიკა, ბიომრავალფეროვნების კარგვა და კლიმატის ცვლილება. თეორიულ ნაწილთან ერთად, ტრენინგები პრაქტიკულ სავარჯიშოებსაც მოიცავდა და მასწავლებლები და აღმზრდელ-მეთოდისტები აქტიურად ჩაერთვნენ გამართულ დისკუსიებში. მონაწილეებს ასევე საჩუქრად გადაეცათ საინფორმაციო ბროშურები და სხვა სასწავლო მასალები, რომელთა გამოყენებასაც სწავლებისას შეძლებენ.
გარემოსდაცვითი და აგრარული საკითხების საგანმანათლებლო პროცესებში ინტეგრირების მიზნით ტრენინგები დაგეგმილია ახმეტისა და გარდაბნის მუნიციპალიტეტების საჯარო სკოლებისა და სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებების მასწავლებლებისთვისაც. ტრენინგების ფარგლებში სულ 200-მდე მასწავლებლის გადამზადებაა დაგეგმილი.
ტრენინგების შემდგომ ეტაპზე, გადამზადებული პედაგოგები და აღმზრდელ-მეთოდისტები სსიპ გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ გამოცხადებულ კონკურსებში ჩაერთვებიან და შეძლებენ მიღებული ცოდნის გამოყენებას მოსწავლეებისათვის სხვადასხვა სახის გარემოსდაცვითი აქტივობების დაგეგმვისას.

Educators and teachers of civic education, biology and geography of the Dedoplistskaro municipality, as well as specialists working on pre-school establishments have been on board of training efforts deployed by the LEPL Environmental Information and Education Center (EIEC) under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (MEPA). The trainings on “integrating environmental and agricultural issues into educational processes” aspire at raising awareness among the teachers and fostering harmonization of the environmental and agricultural issues into curricula.
Representatives of the EIEC have professed high interest into discussing the matter of soil degradation of the Dedoplistskaro municipality and harmful practice of burning fields. Apart from scrutinizing agricultural matters, trainers also emphasized on environmental matters, such as quality of atmospheric air at villages and causes for polluting the latter, which features a negative practice of burning leafs, loss of biological diversity and climate change. Theoretical aspects have been combined with the practical input, which entailed engaging educators and teachers into discussions; attendees have been provided with informational leaflets and other educational materials, which they can utilize for their upcoming activities.
The EIEC has planned trainings for the Dedoplistskaro municipality’s public schools and pre-school educational institutions and their educations, who will be engaged into trainings on environmental and agricultural issues. A total number of 200 teachers will be involved into the efforts.
An upcoming phase of the program aspires to engage these teachers/educators into a contest announced by the EIEC and complement the planning process of various environmental activities for pupils/children.