მინისტრის მოადგილე ნინო თანდილაშვილი სკოლის მოსწავლეებს შეხვდა
არაქართულენოვანი სკოლების ინტეგრაციის პროექტის ფარგლებში გარდაბნის რაიონის სოფელ მუღანლოს საჯარო სკოლის მოსწავლეები გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრში მინისტრის მოადგილეს ნინო თანდილაშვილს შეხვდნენ. მინისტრის მოადგილე მოსწავლეებს გარემოს დაცვის მნიშვნელობაზე ესაუბრა.
“ძალიან მიხარია, რომ დღეს მოხვედით გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრში და დაინტერესებული ხართ ჩვენი სამინისტროს საქმიანობით და გარემოსდავითი საკითხებით. სამინისტროს ერთ-ერთი უმთავრესი ფუნქცია გარემოს დაცვაა. დამეთამხმებით, რომ ჩვენს ქვეყანას ლამაზი ბუნება აქვს, რომელსაც სჭირდება მოფრთხილება. სკოლის მოსწავლეებისთვის გვაქვს არაერთი კონკურსი და პროექტი. წელს გამოვაცხადეთ მიღება ეკოლიდერთა სკოლაში, სადაც შეგიძლიათ მიიღოთ მონაწილეობა, გაიგოთ მეტი გარემოს დაცვის შესახებ და შეხვდეთ დარგის სპეციალისტებს. გარემოს დაცვის მიმართულებით მნიშვნელოვანია შესაბამისი სპეციალისტების ყოლა, ეს სფრო დღითიდღე პოპულარული ხდება ახალგაზრდებში და იმედი გვაქვს უფრო მეტი ისწავლის ამ მიმართულებით. ჩვენი სამინისტროს კარები არის ღია ყველა მოსწავლისთვის, რომლებიც დაინტერესებულები არიან გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის საკითხებით” - აღნიშნა ნინო თანდილაშვილმა.
მოსწავლეებს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრში ჩაუტარდათ ლექცია თემაზე “მდგრადი განვითარება”, რაც მიზნად ისახავდა მოსწავლეების ცნობიერების ამაღლებას გარემოსდაცვით და აგრარულ საკითხებზე. ვიზიტის ფარგლებში მოსწავლეემა დაათვალიერეს გარემოს ეროვნულის სააგენტოს ლაბორატორია, სადაც შესაძლებლობა ჰქონდათ წყლის, ნიადაგისა, ჰაერის სინჯების ქიმიური და მიკრობიოლოგიური ანალიზების დამუშავების პროცესი ენახათ. გარდაბნის სკოლის მოსწავლეები ასევე იმყოფებოდნენ ღვინის ეროვნულ სააგენტოში, დაათვალიერეს ღვინის მუზეუმი, უძველესი მარანი და ენოთეკა, სადაც სხვადასხვა სახეობის 25 000 ბოთლი ღვინო ინახება, მათ შორის უნიკალური ქართული ჯიშის ღვინოები.

The LEPL Environmental Information and Education Centre (EIEC) under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (MEPA) hosted a meeting with pupils of village Mughanlo public school for Azerbaijani-speaking community and Ms Nino Tandilashvili, Deputy Minister of MEPA to discuss the importance of environmental protection. The meeting has been hosted in frames of the project aiming at integration of non-Georgian language schools.
“I am delighted to welcome you at the LEPL Environmental Information and Education Centre and see how much interest you have professed into the Ministry’s work, as well as environmental protection. One of the core aspirations of the MEPA is to protect environment. You will all agree with me on how beautiful Georgia is and how vital it is to safeguard our country. We run number of contests and projects for the pupils. We have announced a call for accepting students to the Eco-Leaders School, which will empower you to learn more about the field and acquire new knowledge from highly competent speakers. Gradually, environmental sector becomes much more appealing to youngsters willing to pursue their education; while there is a need to recruit new specialists. We hope to see more young people joining the respective direction. The Ministry is always open to pupils, who profess interest into acquiring knowledge in environmental protection and agriculture” – Deputy Minister Tandilashvili stated.
Pupils attended a lecture on “sustainable development” at the EIEC, aiming at educating pupils on environmental protection and agriculture. Throughout the day, pupils visited the National Environmental Agency’s laboratory, which empowered them to observe how analyses of water, soil, air samples and the respective chemical and microbiological process is carried out. Also, pupils from the Gardabani municipality’s school visited the National Wine Agency, observed Wine Museum, oldest cellar and an ethnological corner, which is a home to more than 25, 000 bottles of wine – including some of the most unique types of Georgian wine.