საკონსულტაციო შეხვედრა ბიომრავალფეროვნების მონიტორინგის სისტემის განვითარების შესახებ
2020 წლის 29 იანვარს ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის "ევროკავშირსა და საქართველოს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმების გარემოსდაცვითი დებულებების განხორციელების ხელშეწყობა’’ ფარგლებში საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ბიომრავალფეროვნებისა და სატყეო დეპარტამენტთან თანამშრომლობით ჩატარდა საკონსულტაციო-სამუშაო შეხვედრა ბიომრავალფეროვნების მონიტორინგის სისტემის განვითარების შესახებ (NBMS).
შეხვედრას სამთავრობო სექტორის წარმომადგენლებთნ ერთად ესწრებოდნენ სხვადასხვა ორგანიზაციების, მათ შორის, არასამთავრობო ორგანიზიების - ნაკრესისა და საბუკოს, მსოფლიო ბანკის, გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) და კავკასიის ბუნების ფონდის წარმომადგენლები, რომელთაც ერთმანეთს გაუზიარეს თავიანთი გამოცდილება და ცოდნა.
სამუშაო შეხვედრის ფარგლებში ექსპერტებმა საქართველოდან, ლიეტუვადან, ჰოლანდიიდან და რუმინეთიდან შეხვედრის მონაწილეებს გაუზიარეს საუკეთესო გამოცდილება და რეკომენდაციები ბიომრავალფეროვნების მონიტორინგის სისტემის განსავითარებლად საქართველოში.
შეხვედრის მსვლელობისას ხაზი გაესვა თანამშრომლობისა და მონაცემების გაზიარების  მნიშვნელობას ბიომრავალფეროვნების მონიტორინგის სისტემის განსავითარებლად.
2020 წელი  საქართველოსთვის განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია, რადგანაც ამ წელს იგეგმება ეროვნული კანონმდებლობის შემუშავება ბიომრავალფეროვნების მონიტორინგის სისტემის განსაახლებლად.
პროექტი "ევროკავშირსა და საქართველოს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმების გარემოსდაცვითი დებულებების განხორციელების ხელშეწყობა’’ დაეხმარება საქართველოს, შეასრულოს ევროკავშირსა და საქართველოს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმების გარემოსდაცვითი დებულებები და უკეთ დაიცვას საკუთარი ბუნება, შეამციროს დაბინძურება და გააუმჯობესოს ჰაერის ხარისხი. პროექტის განმახორციელებელი პარტნიორია კონსორციუმი TRANSTEC- ის ხელმძღვანელობით.

On 29 January 2020, within the framework of the EU funded project “Support to the implementation of the environmental provisions of the EU-Georgia Association Agreement” a consultation workshop on the development of National Biodiversity monitoring (NBMS) system was held in Tbilisi. The event was organized, jointly together with the Forestry and Biodiversity Department of MEPA.
The meeting was attended by different institutions including the NGO “Nacres”, the NGO “Sabuko”, World Bank, GIZ and Caucasus Nature Fund and the participants shared information and practical experience.
During the workshop, experts from Georgia, Lithuania, the Netherlands and Romania shared their experiences on best practices and suggestions for the development of NBMS in Georgia.
At the meeting, it was underlined the importance of a cooperative approach and sharing of data for the development of the biodiversity monitoring system.
The year 2020 is a very important year for Georgia since it has to prepare national legislation for updating the NBMS.
The project will help Georgia implement environmental commitments included in the EU-Georgia Association Agreement, protect nature, decrease pollution and improve the quality of the air. Implementing partner of the project is a consortium led by TRANSTEC.