ჩატარდა ინსპექტირების ტრენინგები ქ.ქუთაისსა და ქ.ბათუმში
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სსდ გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტმენტის რეგიონებში მომუშავე ინსპექტირებისთვის ტრენინგები გაიმართა ქ.ქუთაისა და ქ.ბათუმში.
ტრენინგები მიზნად ისახავდა საქართველოში ბენზინის შენახვისა და დისტრიბუციის, ასევე ლაქებსა და საღებავებში აქროლადი ორგანული ნაერთების (აონ) შემცველობის კუთხით დაგეგმილი ევროპული მოთხოვნების გაცნობას და მათი აღსრულების შესაძლებლობების გაძლიერებას. აღნიშნული მოთხოვნების შესრულება უზრუნველყოფს ბენზინის შენახვა დისტრიბუციიდან და ლაქ-საღებავების გამოყენებიდან აონ-ების გაფრქვევების და მისგან წარმოქმნილი მიწისძირა ოზონის კონცენტრაციის შემცირებას.
ტრენინგს უძღვებოდნენ ევროპელი და ქართველი ექსპერტები, რომელთაც ინსპექტორებს გააცნეს აონ-ების გაფრქვევის შემცირების მიზნით დაგეგმილი მოთხოვნიების საკანონმდებლო საფუძვლები და გაუზიარეს ინსპექტირების საუკეთესო თანამედროვე ევროპული გამოცდილება.
მნიშვნელოვანია, რომ ახალი რეგულაციების შემოღება, რაც გულისხმობს აღნიშნული მიმართულებებით ევროპული სტანდარტების დაწესებას, ხელს შეუწყობს საქართველო-ევროკავშირის შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმების ფარგლებში აღებული ვალდებულების შესრულებას.
ტრენინგები ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის ‘’მხარდაჭერა ევროკავშირი-საქართველოს ასოცირების ხელშეკრულების გარემოსდაცვითი დებულების განხორციელების” ფარგლებში გაიმართა.

Kutaisi and Batumi host inspection trainings
The LEPL Environmental Information and Education Centre (EIEC) under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (MEPA) hosted inspection trainings for the Sub-agency–Environmental Supervision Department and its respective regional inspectors.
The training efforts have aspired to discuss matters related to the European requirements on storage and distribution of petrol, as well as organic-manure combinations of paint, entailing capacities for adhering to these requirements and enforcing these. These regulations and their effective enforcement serve as a remedy to decrease emissions and an aftermath resulting into decreasing ozone concentration.
Foreign and Georgian educators had joined efforts for familiarizing attendees on the content and context of the legislative requirements, as well as the best European practice of enforcing these regulations into practice. Cultivating the new requirements and practices will complement implementation process of the European Union Association Agreement (AA) and fulfillment of the requirements, which are set forth, respectively.
The trainings have been hosted in frames of the project “Support to implementation of the Environmental provisions of the EU-Georgia Association Agreement”.