თურქეთის თანამშრომლობისა და კოორდინაციის სააგენტოს (TIKA) შეხვედრა
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრში თურქეთის თანამშრომლობისა და კოორდინაციის სააგენტოს (TIKA) წარმომადგენლებთან შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრის მიზანს 2019 წელს სამინისტროს თნამშრომელთათვის სააგენტოს მხარდაჭერით განხორციელებული ტრენინგების შეჯამება და სამომავლო თანამშრომლობის ფორმებზე მსჯელობა წარმოადგენდა.
თურქეთის თანამშრომლობისა და კოორდინაციის სააგენტოს (TIKA) ხელშეწყობით 2019 წლის განმავლობაში სამინისტროს სხვადასხვა ერთეულის 40-მდე თანამშრომელმა გაიარა ტრენინგები, როგორც საქართველოში ასევე თურქეთში.
შეხვედრის ფარგლებში, თურქეთის თანამშრომლობისა და კოორდინაციის სააგენტოს თბილისის პროგრამის ხელმძღვანელმა ქალბატონმა ნეჯლა დემირდაღმა სამინისტროსა და სააგენტოს შორის სამომავლო თანამშრომლობის ფორმებზე ისაუბრა. მისი განმარტებით, თურქეთის თანამშრომლობისა და კოორდინაციის სააგენტომ 2019-2020 წლები სოფლის მეურნეობის ხელშეწყობის წლებად გამოაცხადა და 2020 წელსაც აქტიურად გააგრძელებს საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამინისტროს თანამშრომლეთა კვალიფიკაციის ამაღლებაზე ზრუნვას. ქალბატონი ნეჯლას განცხადებით, სააგენტო ასევე განიხილავს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრთან სამომავლოდ სხვა მიმართულებით თანამშრომლობის გაღრმავებასაც.
შეხვედრას გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის, სურსათის ეროვნული სააგენტოს, სოფლის მეურნეობის ლაბორატორიის, სოფლის მეურნეობის კვლევითი ცენტრის ხელმძღვანელობა და ტრენინგის მონაწილეები ესწრებოდნენ.

The Meeting of the Turkish International Cooperation and Development Agency (TIKA)
At the Eiec of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, the meeting was held with the Turkish cooperation and coordination agency (TIKA). The aim of the meeting was to summarize the  training conducted for the employees and also  forms of future cooperation were discussed.
With the support of the Turkish International Cooperation and Development Agency (TIKA), up to 40 employees of various units of the Ministry underwent training in 2019, both in Georgia and in Turkey.
Ms. Nejla Demirdag, Head of the Turkish Cooperation and Coordination Agency's Tbilisi Program, spoke about the future forms of cooperation between the Ministry and the Agency during the meeting. According to her, the Turkish International Cooperation and Development Agency has defined 2019-2020 as the year of agricultural promotion and will continue to focus on the qualification of Georgian Ministry of Agriculture staff in 2020. According to Ms. Nejla, the agency is considering expanding its collaboration with the Eiec in the future.
The Eiec's leadership, the National Food Agency, the Agricultural Laboratory, the Agricultural Research Center, and the training participants all attended the conference.