სასწავლო კურსი - „გარემოსდაცვითი მმართველი“ დასრულდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრში დისტანციური სასწავლო კურსი - „გარემოსდაცვითი მმართველი“ დასრულდა. კურსის ფარგლებში 14 მმართველი მომზადდა.
2021 წელს „გარემოსდაცვითი მმართველის“ 4 კურსი ჩატარდა, სადაც 57 მონაწილე გადამზადდა.  კურსის დასრულების შემდეგ, მათ აქვთ   კომპანიის ნარჩენების მართვის გეგმის მომზადების, განახლებისა და შიდა კონტროლის განხორციელების შესაძლებლობა.  მათი უმრავლესობა გარემოსდაცვითი მმართველის პოზიციაზეა დასაქმებული.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის სასწავლო პროგრამა კერძო სექტორისთვის ნარჩენების მართვის სფეროში არსებული ყველა ვალდებულების სწავლებას ითვალისწინებს და მოიცავს როგორც თეორიულ, ისე პრაქტიკულ ნაწილს ნარჩენების ელექტრონულ სისტემაში ანგარიშგების უზრუნველყოფის ხელშეწყობისთვის.
პროგრამა, რომელსაც მრავალწლიანი გამოცდილების მქონე დარგის სპეციალისტები უძღვებიან, კომპანიებს საშუალებას აძლევს, ჰყავდეთ კანონით დაკისრებული მოთხოვნებისა და თანამედროვე სტანდარტების გათვალისწინებით გადამზადებული სპეციალისტი.
„ნარჩენების მართვის კოდექსით“ კომპანიებს, რომლებიც წლის განმავლობაში 200 ტონაზე მეტ არასახიფათო, 1000 ტონაზე მეტ ინერტულ ან ნებისმიერი რაოდენობის სახიფათო ნარჩენს წარმოქმნიან, ეკისრებათ ვალდებულება, ჰყავდეთ ნარჩენების მართვაზე პასუხისმგებელი პირი - გარემოსდაცვითი მმართველი.
სასწავლო კურსში მონაწილეობა შეუძლიათ, როგორც იურიდიული პირების მიერ წარმოდგენილ კანდიდატებს, ისე ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს.

The distance learning course "Environmental Manager" has been completed at the Eiec of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture. 14 managers were trained during the course.
Four courses on "Environmental Manager" were held in 2021, with 57 participants. They will have the chance to create, revise, and implement the Company's waste management strategy after completing the course. The majority of them have the post of environmental manager.
The   curriculum of The Eiec of The Ministry of Environmental Protection and Agriculture,  covers all duties in the field of waste management for the private sector, and contains both theoretical and practical components to make trash reporting in the electronic system easier.
The program, led by specialists in the field with many years of experience, allows companies to have a specialist trained in accordance with the requirements of the law and modern standards.
Companies that create more than 200 tons of non-hazardous trash, more than 1000 tons of inert garbage, or any quantity of hazardous waste per year must have a person responsible for waste management - an environmental manager, according to the Waste Management Code.
The training course is open to candidates nominated by legal bodies as well as anybody else who is interested.