ჭარბტენიანი ტერიტორიების მსოფლიო დღის ფარგლებში, ვებინარი გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით, ჭარბტენიანი ტერიტორიების მსოფლიო დღის ფარგლებში, ვებინარი გაიმართა. შეხვედრა ცენტრის დირექტორმა, თამარ ალადაშვილმა გახსნა და ყურადღება საქართველოში არსებული ჭარბტენიანი ტერიტორიების საერთაშორისო მნიშვნელობაზე გაამახვილა.
„საქართველოს ჭარბტენიანი ტერიტორიები წარმოადგენს ძალიან ღირებულ ეკოსისტემას ბიომრავალფეროვნების შენარჩუნების თვალსაზრისით. ჭარბტენიანი ტერიტორიები უზრუნველყოფს ისეთ მნიშვნელოვან ეკოსისტემურ მომსახურებებს, როგორიცაა: ბიომრავალფეროვნების კონსერვაცია, ღვარცოფებისა და გვალვებისგან დაცვა, კლიმატის ცვლილების რეგულირება, წყალმარეგულირებელი ფუნქცია, რის გამოც ჭარბტენიანი ტერიტორიები მნიშვნელოვანია სოფლის მეურნეობის განვითარების კუთხითაც”, - განაცხადა გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორმა, თამარ ალადაშვილმა.
შეხვედრაზე დაცული ტერიტორიების სააგენტოს წარმომადგენლები ახალგაზრდებს ჭარბტენიანი ტერიტორიების ღირებულებისა და მისი სარგებლობის შესახებ ესაუბრნენ. ახალგაზრდებმა მიიღეს ინფორმაცია საქართველოს უნიკალურ ჭარბტენიანი ტერიტორიების შესახებ.
შეხვედრას ეკოლიდერები, გარემოსდამცველი მოხალისეები და სხვადასხვა მუნიციპალიტეტიდან აღნიშნული თემით დაინტერესებული მოსწავლეები ესწრებოდნენ.

within the framework of ''World Wetlands Day'', a webinar was held
A webinar was organised by the Eiec of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture as part of World Wetlands Day. The meeting was opened by the Director of the Eiec, Tamar Aladashvili, and focused on the international importance of wetlands in Georgia.
"In terms of biodiversity conservation, Georgia's wetlands represent a particularly vital ecosystem." "Wetlands are vital for agricultural development because they provide significant ecosystem services such as biodiversity conservation, flood and drought protection, climate change management, and water regulation," she said.
Representatives from the Agency for Protected Areas spoke to the young people about the importance of wetlands and the benefits they provide. The young kids were given knowledge about Georgia's distinctive wetlands.
Eco Leaders , environmental volunteers, and students from other communities who were interested in the topic attended the meeting.