წერილის წერის საერთაშორისო კონკურსი
„მსოფლიო საფოსტო კავშირის“(Universal Postal Union) წერილის წერის საერთაშორისო კონკურსი მიმდინარე წელს საქართველოში მეცხრედ გაიმართება.
„მსოფლიო საფოსტო კავშირის“(Universal Postal Union) წერილის წერის საერთაშორისო კონკურსი „საქართველოს ფოსტის“ ორგანიზებითა და საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, ასევე, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერებისა და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროების მხარდაჭერით მიმდინარე წელს მეცხრედ გაიმართება.
"საერთაშორისო საფოსტო კავშირის" წერილის წერის საერთაშორისო კონკურსს საფუძველი ჩაეყარა 1971 წელს "მსოფლიო საფოსტო კავშირის" ტოკიოს კონგრესზე. „მსოფლიო საფოსტო კავშირის“ წევრი 192 ქვეყანაში, ეროვნული ოპერატორები მართავენ კონკურსს. ყოველწლიურად, მსოფლიო მასშტაბით, კონკურსში მილიონობით მოზარდი მონაწილეობს. სხვადასხვა ქვეყნებში გამოვლენილი გამარჯვებულები, საერთაშორისო მასშტაბით განაგრძობენ შეჯიბრს. „მსოფლიო საფოსტო კავშირის“ ჟიური გამოავლენს გამარჯვებულ ქვეყანას.
დაჯილდოვდება ყველა მონაწილე. გამოვლინდება საუკეთესო სამეული, პირველი ადგილის მფლობელის ნამუშევარი კი გაიგზავნება „მსოფლიო საფოსტო კავშირში“ და ჩაერთვება საერთაშორისო საკონკურსო პროგრამაში.
2022 წლის საკონკურსო თემა გახლავთ “მიწერე წერილი გავლენიან ადამიანს თუ რატომ და როგორ უნდა მიიღონ ზომები კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებით” (“Write a letter to an influential person about why and how to take action on climate change”). კონკურსის მიზანია, თანამედროვე ტექნოლოგიების ეპოქაში, წერილის წერის ტრადიციის პოპულარიზაცია.
„მსოფლიო საფოსტო კავშირის“ საერთაშორისო კონკურსში გამარჯვებული წერილის ავტორის დაჯილდოვების ცერემონია გაიმართება 2022  წლის  9 ოქტომბერს, ფოსტის საერთაშორისო  დღეს, ქალაქ ბერნში, შვეიცარიაში.
კონკურსში მონაწილეობის მიღება შეუძლია 9 - 15 წლამდე ასაკის მოზარდებს. ნამუშევარში აუცილებელია შემდეგი მოთხოვნების გათვალისწინება:
· სავალდებულოა, ნაშრომში შენარჩუნებული იყოს წერილის ფორმა.
· სავალდებულოა, წერილი იწყებოდეს მისალმებით.
· სავალდებულოა, მითითებული იყოს, როგორც გამგზავნის, ასევე,  მიმღების  მონაცემები.
· სავალდებულოა წერილი სრულდებოდეს გამგზავნის ხელმოწერითა და თარიღით.
· სავალდებულოა ნამუშევრის შინაარსი პასუხობდეს კონკურსის თემატიკას.
· კონკურსში მონაწილეობამდე ნამუშევარი არ უნდა იყოს გამოყენებული, გამოქვეყნებული.
· სავალდებულოა, წერილში, სიტყვათა რაოდენობა არ აღემატებოდეს 1000 ერთეულს.
· წერილი, შესაძლებელია შესრულებული იყოს ქართულ, არაბულ, ინგლისურ, ფრანგულ, პორტუგალიურ, რუსულ ან ესპანურ ენებზე.
· მონაწილე ვალდებულია წარმოადგინოს, როგორც ხელნაწერი ნაშრომი, ასევე, მისი ელექტრონული ვერსია. ელექტრონული ვერსიის და მონაწილის საკონტქტო ინფორმაციის (სახელი, გვარი, ასაკი, ტელეფონის ნომერი, მისამართი) გაგზავნოს მისამრთზე: letter@gpost.ge
· მხოლოდ ნამუშევრის ელექტრონული ფოსტით მიწოდების შემდგომ, მოხდება მონაწილეობის მსურველის კონკურსში რეგისტრაცია. წერილის ელექტრონული ვერსიის გამოგზავნიდან არაუგვიანეს 5 სამუშაო დღისა, მონაწილემ, უნდა წარმოადგინოს ნაშრომის დედანი, წინააღმდეგ შემთხვევაში ავტომატურად მოხდება კანდიდატის კონკურსიდან მოხსნა.
· აპლიკანტი ვალდებულია ნაშრომი წარმოადგინოს დალუქული კონვერტით და კონვერტზე დატანილი იქნას შემდეგი წარწერა: “წერილის წერის საერთაშორისო კონკურსი 2022“. სხვა ნებისმიერი: სახელი, გვარი, ზედმეტსახელი, პირობითი სახელის ან მაიდენტიფიცირებელი ნიშნის და/ან რაიმე სიმბოლოს დატანა იკრძალება.
· კონკურსანტს შეუძლია ისარგებლოს ახლომდებარე საფოსტო სერვისცენტრის მომსახურებით საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე ან განათავსოს ნაშრომი „საქართველოს ფოსტის“ საფოსტო შემკრებ ყუთში. მომსახურება უფასოა.
· ელექტრონული რეგისტრაციის გავლის შემდეგ აპლიკანტი ვალდებულია 5 დღის ვადაში ისარგებლოს საფოსტო მომსახურებით და გაგზავნოს ნაშრომის დედანი (სასურველია ხელნაწერი).
· კონკურსის პირობიდან გამომდინარე ნაშრომი შესრულებული უნდა იყოს მოსწავლის და არა მშობლის ან პედაგოგის ან სხვა მესამე პირის მიერ.
· წერილის ავტორი აცხადებს თანხმობას, რომ საქართველოს ფოსტა:
· დაამუშავებს მის პერსონალურ მონაცემებს მოქმედი კანონმდებლობის შესაბამისად.
· საჯაროდ გამოაქვეყნებს წერილის შინაარსს წერილის ავტორის დამატებითი ინფორმირებისა და თანხმობის გარეშე.
ნამუშევრების მიღების თარიღი: 2022 წლის 2 მარტიდან.
საკონკურსო ნამუშევრის ელ. ფოსტაზე და საფოსტო სერვისცენტრში მიღების საბოლოო თარიღია 2022 წლის 6 აპრილი.

An International Letter Writing Contest
For the ninth time, the Universal Postal Union International Letter Writing Contest will be held in Georgia.
For the ninth time, the Universal Postal Union International Writing Contest will be held in Georgia, organised by the Georgian Post with the support of the ministries of education and science, environmental protection and agriculture, and the Ministry of Economy and Sustainable Development.
The International Postal Union International Letter Writing Contest was founded in 1971 at the World Postal Union Tokyo Congress. National operators are running the competition in all 192 World Postal Union member countries. Every year, millions of teens from all around the world compete in the competition. The winners, who are from various countries, will compete at an international level. The winning country will be announced by the "World Postal Union" judges.
All participants will be rewarded. The top three will be revealed, and the work of the first place winner will be sent to the "World Postal Union" and be included in the international contest program.
"Write a letter to an influential person on why and how to take action on climate change," is the contest's theme for 2022. The contest's goal is to popularise letter writing as a tradition in the age of contemporary technologies.
The award ceremony for the author of the World Post Union International Contest will take place on October 9, 2022, International Post Day, in Bern, Switzerland.
The competition is available to people aged 9 to 15. In the work, the following requirements must be taken into account:
• The letter shape must be kept on the paper at all times. A greeting must be included at the beginning of the letter.
• It is mandatory that the number of words in the letter does not exceed 1000 units.
• The letter can be written in Georgian, Arabic, English, French, Portuguese, Russian, or Spanish.
• Both the manuscript and its electronic form must be submitted by the participant. Send the electronic version as well as the participant's contact information (name, surname, age, phone number, and address) to letter@gpost.ge.
• The candidate will be registered in the contest only after submitting the work via email. The participant must submit the original paper no later than 5 working days after receiving the electronic version of the letter; otherwise, the candidate will be automatically removed from the competition.
• The applicant is obliged to submit the paper in a sealed envelope and the following inscription must be placed on the envelope: "International Letter Writing Competition 2022". It is forbidden to write any other name, surname, nickname, conditional name, identification mark, and/or any symbol.
• The contestant can use the services of a nearby postal service centre throughout Georgia or place the paper in the mailbox of the Georgian Post. The service is free.
• After completing the electronic registration, the applicant is obliged to use the postal service within 5 days to send the original of the paper (preferably a manuscript).·
• In accordance with the contest, the work must be done by the student and not by a parent, teacher, or other third party.
• The author of the letter agrees that the Georgian Post: will handle his personal information in accordance with the law.
• Without additional notice or approval from the letter's author, will publish the contents of the letter to the public.