გარემოსდაცვითი დემოკრატიის პრინციპების შესახებ შეხვედრა გაიმართა
გარემოსდაცვითი დემოკრატიის პროგრამა გაერთიანებული სამეფოს მთავრობის მიერ დაფინანსებული ვესტმინსტერის დემოკრატიის ფონდის (WFD) მხარდაჭერით ხორციელდება. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი, პროგრამის ფარგლებში, ადგილობრივი თვითმმართველობის ცნობიერების ამაღლების კომპონენტშია ჩართული.
შეხვედრებზე, მონაწილეებმა განიხილეს ადგილობრივ დონეზე გარემოს დაცვის მიმართულებით მოქალაქეთა ჩართულობის მნიშვნელობა, გარემოს დაცვასა და კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებული გამოწვევები, მუნიციპალიტეტების უფლება-მოვალეობები გარემოსდაცვითი დემოკრატიის განვითარებასა და კანონმდებლობის აღსრულებაში.
პირველ ეტაპზე, ჩოხატაურის, ქედის და გორის მუნიციპალიტეტების საკრებულოების წარმომადგენლებთან ონლაინ საინფორმაციო შეხვედრები გაიმართა, ხოლო შემდეგ  სამინისტროს, ცენტრის და ადგილობრივ თვითმმართველობათა ეროვნული ასოციაციის (NALAG) ჩართულობით პირისპირ სამუშაო შეხვედრები ჩატარდა.
გარემოს წინაშე მდგარი მნიშვნელოვანი გამოწვევების აღმოსაფხვრელად, უმნიშვნელოვანესია გარემოსდაცვით უფლებებსა და მოვალეობებში გაცნობიერებული სამოქალაქო საზოგადოების ჩამოყალიბება. ამ მიმართულებით განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია  გარემოსდაცვით ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობა და ამ სფეროში გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ფართო საზოგადოების ჩართულობის გაძლიერება გარემოსდაცვითი დემოკრატიის მისაღწევად.

A meeting was held to discuss the principles of environmental democracy
The Westminster Democracy Fund, which is sponsored by the UK government, supports the Environmental Democracy Program (WFD).The EIEC of the Ministry of Environmental Protection  and Agriculture of Georgia  is involved in the local self-awareness component within the program.
During the meetings, participants discussed the importance of citizen involvement in environmental protection at the local level, challenges related to environmental protection and climate change, the rights and responsibilities of municipalities in the development of environmental democracy and law enforcement.
Online information meetings with representatives from the Chokhatauri, Keda, and Gori Municipal Councils were held in the first stage, followed by face-to-face working meetings with the Ministry, the Centre, and the National Association of Local Self-Government (NALAG).
It is critical to establish a civil society that is conscious of its environmental rights and duties in order to meet the major difficulties that the environment faces. In this regard, improving public access to environmental information and increasing public participation in decision-making in this area are critical for achieving environmental democracy.