პროექტის „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება“ ფარგლებში, პროექტის სამიზნე მუნიციპალიტეტების მერებთან და საკრებულოს თავმჯდომარეებთან საინფორმაციო შეხვედრები გაიმართა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ადგილობრივმა კოორდინატორებმა კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF) პროექტის „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება“ ფარგლებში, პროექტის სამიზნე მუნიციპალიტეტების მერებთან და საკრებულოს თავმჯდომარეებთან საინფორმაციო შეხვედრები გამართეს. კოორდინატორებმა ადგილობრივი მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლებს ინფორმაცია გააცნეს GCF-ის პროექტის მიმდინარე აქტივობებისა და საინფორმაციო კამპანიების შესახებ, რომელიც კლიმატის ცვლილების მიმართ ადაპტაციის ეფექტიანი მექანიზმების დანერგვისთვის შემუშავდა. აბაშის, ახმეტის, გორის, თელავის, ლაგოდეხის, სამტრედიის, სენაკის, სიღნაღის, ქობულეთისა და ხობის მერებმა და საკრებულოების თავმჯდომარეებმა განიხილეს კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირებისთვის საჭირო ზომები და ღონისძიებები საზოგადოების ცნობიერების ასამაღლებლად. შეხვედრების მიზანი რისკების მართვის ღონისძიებებში სამიზნე მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლების ჩართულობის ხელშეწყობაა.
პროექტის ფარგლებში განხორციელებული აქტივობების შესახებ სახელმწიფო რწმუნებულების წარმომადგენლებს, მერებსა და საკრებულოს თავმჯდომარეებს მიაწოდეს ინფორმაცია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოს ეროვნული სააგენტოს, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტისა და საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის თანამშრომლებმა.
2019 წელს, საქართველომ მასშტაბური პროგრამა დაიწყო, რომელიც კლიმატის ცვლილების მიმართ ადაპტაციასა და კატასტროფათა რისკის შემცირებას ემსახურება. პროგრამა საქართველოს მთვარობისა და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ერთობლივი ძალისხმევით ხორციელდება. პროგრამას აფინანსებენ კლიმატის მწვანე ფონდი და საქართველოს, შვედეთისა და შვეიცარიის მთავრობები. პროგრამის ფარგლებში, კლიმატის ცვლილებისადმი ადაპტაციის თანამედროვე მექანიზმები, მათ შორის, ჰიდრომეტეოროლოგიური დაკვირვებისა და ადრეული შეტყობინების სისტემები უნდა დაინერგოს. ძირითადი სამუშაოები განხორციელდება საქართველოს 11 დიდი მდინარის აუზებში, სადაც კატასტროფათა რისკი განსაკუთრებით მაღალია. გარდა ამისა, გაიზრდება კლიმატის ცვლილების შესახებ საზოგადოების ინფორმირებულობა.

The local coordinators of the EIEC of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, held meetings with the mayors and chairpersons of the target municipalities, within the framework of the Green Climate Fund (GCF) project "Reducing the Risk of Climate Driven Disasters." The coordinators briefed local municipalities on ongoing GCF project activities and information campaigns designed to implement effective adaptation mechanisms for climate change.The mayors and chairmen of Abasha, Akhmeta, Gori, Telavi, Lagodekhi, Samtredia, Senaki, Sighnaghi, Kobuleti, and Khobi reviewed the steps that need to be taken to reduce the risk of climate-driven disasters and increase public awareness. The meetings' goal is to make it easier for representatives from the target municipalities to participate in risk management operations.
The employees of the State Representative, mayors, and assembly chairmen were informed about the activities carried out within the project by the staff of the National Environment Agency of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, the Department of Roads of the Ministry of Regional Development and Infrastructure, and the Emergency Management Service.
In 2019, Georgia launched a large-scale programme to adapt to climate change and reduce disaster risk. The programme is implemented through the joint efforts of the Georgian government and the United Nations Development Program (UNDP). The programme is funded by the Green Climate Fund and the governments of Georgia, Sweden, and Switzerland. Under the program, modern mechanisms for adapting to climate change, including hydrometeorological observation and early warning systems, should be introduced. Major construction will take place in 11 large river basins in Georgia, where the risk of disaster is particularly high.In addition, public awareness of climate change will increase.