კონკურსში „ისწავლე უსაფრთხო გარემოში“ ახმეტის მუნიციპალიტეტის სოფელ აწყურის საჯარო სკოლამ მეოთხე საპრიზო ადგილი დაიკავა
ახმეტის მუნიციპალიტეტის სოფელ აწყურის საჯარო სკოლამ,  2021 წელს,  გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ გამოცხადებულ კონკურსში „ისწავლე უსაფრთხო გარემოში“ მიიღო მონაწილეობა და მეოთხე საპრიზო ადგილი დაიკავა.
სკოლის მიერ მომზადებული პროექტი მიზნად ისახავდა მდინარე ბერხევას ადიდებით გამოწვეული პრობლემების აღმოფხვრას.  ერთი შეხედვით უწყინარი მდინარე ბერხევას ხევი, ადიდების შემთხვევაში, საფრთხეს უქმნის სკოლას და მის მიმდებარე ტერიტორიას. უხვი ნალექის დროს, ხშირია დატბორვის შემთხვევები.
„კონკურსში მონაწილეობის ერთ-ერთ მთავარ მიზანს წარმოადგენდა სწორედ ამ პრობლემის მოგვარება. პროექტის ფარგლებში მიღებული დაფინანსებით და ახმეტის მუნიციპალიტეტის მერიის  თანადგომით, მოხდა სკოლის წინ სანიაღვრე არხის გაჭრა, რომელიც კალაპოტიდან გადმოსულ წყალს ისევ ბერხევას ხევში დააბრუნებს“, - ამბობს სკოლის პედაგოგი ლალი ბაჩიაშვილი.
პროექტის ფარგლებში მნიშვნელოვან აქტივობას წარმოადგენდა თემში ცნობიერების ამაღლება. სკოლამ საინფორმაციო შეხვედრები ჩაატარა ადგილობრივ თემში, სადაც იმსჯელეს, თუ რა საფრთხეს წარმოადგენს მდინარეში ჩაყრილი საყოფაცხოვრებო ნარჩენები. სკოლის ორგანიზებით მოეწყო დასუფთავების აქცია, შეიქმნა და თემში გავრცელდა საინფორმაციო ბუკლეტები.
„ჩვენი სკოლა ყოველთვის გამოირჩეოდა აქტიური მოსწავლეებით. სკოლის ეკოკლუბი „მწვანე მომავალი" უკვე 7 წელია  ჩართულია სხვადასხვა აქტივობაში. სწორედ მათი ჩართულობით მოხდა საინფორმაციო ბუკლეტების შექმნა და თემში გავრცელება. მოსახლეობას უკვე აქვს ინფორმაცია, თუ რა შედეგი შეიძლება მოჰყვეს თითოეული ადამიანის არასწორ ქმედებას. ვფიქრობ, მსგავსი კონკურსები მნიშვნელოვან შესაძლებლობას აძლევს სკოლებს, გააუმჯობესონ როგორც სკოლის, ისე თემის მედეგობა კატასტროფების რისკების შემცირების მიმართულებით“, - აღნიშნავს სკოლის პედაგოგი ბელა ბახბახაშვილი.

The public school of the village Atskuri in Akhmeta municipality took the  fourth place in the contest ‘’ Learn in a Safe Environment’’
The public school of the village Atskuri in Akhmeta municipality took the fourth place in the contest ‘’ Learn in a Safe Environment’’
The public school of Atskuri, in Akhmeta municipality, participated in the contest "Learn in a Safe Environment" announced by the EIEC and received the fourth prize.
The school's project aimed to solve the problems caused by the Berkheva River's floods. In the event of flooding, the seemingly innocuous river Berkheva's gorge puts the school and its environs in danger. Flooding is common during periods of severe rain.
One of the main goals of participating in the contest was to solve this problem. With the funding received within the framework of the project and with the support of Akhmeta Municipality, a drainage canal was cut in front of the school that will return the water from the riverbed to the Berkheva gorge, "said Lali Bachiashvili, a school teacher.
Within the framework of the project, the important activity was to raise awareness in the community. The school held information meetings in the local community and discussed threats caused by throwing household waste into the river. A cleaning action was held, and information leaflets were made and distributed in the community organised by the school.
Our school has always been distinguished by active students. The school's eco-club, "The Green Future," has been involved in several activities for 7 years. Through their involvement, they created and distributed informational leaflets in the community. The citizens already know what can happen in the event of each person's wrongdoing. I think such contests give a significant opportunity to schools to improve their resilience to climate-driven disasters for schools and for the community, "said school teacher Bela Bakhbakhashvili.