გარემოსდაცვითი განათლების მხარდაჭერის მიზნით შეხვედრა გაიმართა
გარემოსდაცვითი განათლების პრაქტიკული მეთოდების და მოდელების შესახებ ზოგადი განათლების რეფორმის ფარგლებში, მხარდამჭერი გუნდის წევრებისთვის, სამუშაო შეხვედრა გაიმართა.  ღონისძიებას გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორი თამარ ალადაშვილი და მასწავლებლის პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელი ბერიკა შუკაკიძე ესწრებოდნენ.
„დღეს, როდესაც ქვეყნის ერთ-ერთ უმთავრეს პრიორიტეტს გარემოსდაცვითი განათლება წარმოადგენს, მნიშვნელოვანია, მისი არა მარტო ფორმალური, არამედ არაფორმალური გზით უზრუნველყოფაც, რაც ხელს შეუწყობს სათანადო დამოკიდებულებების, მოტივაციის ჩამოყალიბებას, რომელიც აუცილებელია ინფორმირებული გადაწყვეტილებების მისაღებად და პასუხისმგებლობით მოქმედებისთვის”, - აღნიშნა თამარ ალადაშვილმა.
შეხვედრაზე გარემოსდაცვითი არაფორმალური განათლების პრაქტიკული მეთოდები და მოდელები განიხილეს. მონაწილეებმა იმსჯელეს ზოგადი განათლების რეფორმის მხარდაჭერისთვის და მასში გარემოსდაცვითი ინიციატივების ინტეგრირებისთვის კონკრეტული ინიციატივების შემუშავების ხელშეწყობის გზებზეც.
მონაწილეებმა ამომწურავი ინფორმაცია მიიღეს იმ პროექტების შესახებ, რომლებსაც ცენტრი ახორციელებს სკოლის მოსწავლეებისა და მასწავლებლებისთვის და უზრუნველყოფს გარემოსდაცვითი არაფორმალური განათლების ხელშეწყობას. აღნიშნული აქტივობები დაეხმარებათ მათ, ზოგადი განათლების რეფორმის შესაბამისად ხელი შეუწყონ არაფორმალური გარემოსდაცვითი განათლების გაუმჯობესებასა და გაძლიერებას მთელი საქართველოს მასშტაბით.
შეხვედრა CENN-ის ორგანიზებით, ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობის ფინანსური მხარდაჭერით, გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრსა და მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნულ ცენტრთან თანამშრომლობით გაიმართა.

A meeting was held in support of environmental education
A working meeting was held to support team members on the practical methods and models of environmental education as part of general education reform. The event was attended by Tamar Aladashvili, Director of the EIEC, and Berika Shukakidze, Head of the National Center for Teacher Professional Development.
"At a time when environmental education is one of the country's top priorities, it's critical to deliver it not just formally but also informally, to help develop the proper attitudes and motivation required to make informed decisions and act responsibly," Tamar Aladashvili said.
At the meeting, participants discussed practical techniques and models of environmental non-formal education. Participants also spoke about how to help with the development of general education reform and how to facilitate the development of specific initiatives for the integration of environmental initiatives.
Participants were given detailed information on the centre's programs for kids and teachers, as well as environmental non-formal education assistance. In accordance with general education reform, these efforts will assist them to develop and strengthen non-formal environmental education throughout Georgia.
The meeting was organised by CENN with the financial support of the Austrian Development Cooperation, in collaboration with the EIEC and the National Center for Teacher Professional Development.