გაეროს კლიმატის ცვლილებების ჩარჩო კონვენციისადმი განახლებული ანგარიშის პრეზენტაცია გაიმართა
გაეროს კლიმატის ცვლილებების ჩარჩო კონვენციისადმი საქართველოს მეორე ორწლიანი განახლებული ანგარიშის პრეზენტაცია გაიმართა
► გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ნინო თანდილაშვილმა გაეროს კლიმატის ცვლილებების ჩარჩო კონვენციისადმი საქართველოს მეორე ორწლიანი განახლებული ანგარიშის პრეზენტაცია მისასალმებელი სიტყვით გახსნა.
► მინისტრის მოადგილემ მადლობა გადაუხადა გაეროს განვითარების პროგრამას (UNDP) და გლობალურ გარემოსდაცვით ფონდს (GEF) აქტიური მხარდაჭერისა და თანამშრომლობისთვის და ყურადღება დოკუმენტის მნიშვნელობაზე გაამახვილა.
„გაეროს კონვენციის მიმართ ანგარიშის მომზადება მნიშვნელოვანია კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებული ეროვნული პოლიტიკის გასატარებლად. ჩვენ აქტიურად ვმუშაობთ, რომ ყველა ის მოთხოვნა, რომელსაც პარიზის შეთანხმება და სხვა საერთაშორისო ვალდებულებები, მათ შორის, ასოცირების შესახებ შეთანხმება გვაკისრებს, დროულად და ზედმიწევნით შევასრულოთ. მოგეხსენებათ, კლიმატის ცვლილება დადასტურებული ფაქტია და სათბური აირების ემისიების შემცირების საკითხისადმი თითოეული ქვეყნის პასუხისმგებლიანი დამოკიდებულება უმნიშვნელოვანეს საკითხს წარმოადგენს“, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
► ღონისძიების მონაწილეებს სიტყვით საქართველოში გაეროს განვითარების პროგრამის მუდმივი წარმომადგენლის მოადგილემ, ანნა ჩერნიშოვამ მიმართა.
„2019 წელი საკვანძო თარიღია პარიზის შეთანხმების შესრულების კონტექსტში, რადგან მსოფლიოს ქვეყნებმა უნდა განაახლონ შეთანხმების ფარგლებში აღებული ეროვნული ვალდებულებები სათბური აირების გაფრქვევის შემცირებასთან დაკავშირებით. საქართველო მზადაა ამ მიმართულებით ამბიციური გეგმები დაისახოს და მწვანე ეკონომიკის განვითარებისკენ შემდგომი ნაბიჯები გადადგას, რაშიც მას გაეროს განვითარების პროგრამა დაეხმარება“,- განაცხადა ანნა ჩერნიშოვამ.
► პრეზენტაციის ფარგლებში, უახლესი ორწლიანი ანგარიშის განხილვისას, სათბური აირების გაფრქვევის წყაროების, მათი გაზომვის, ანგარიშგებისა და ვერიფიკაციის (MRV) ეროვნული სისტემის აღწერის შესახებ განახლებული ინფორმაცია და რეკომენდაციები წარმოადგინეს.
ანგარიშში, ასევე წარმოდგენილი იყო საქართველოს გამოწვევები კლიმატის ცვლილების შერბილებისა და ადაპტაციის მიმართულებით. ყურადღება საკანონმდებლო რეგულაციების სრულყოფის, დაფინანსების საჭიროების, ინსტიტუციური მექანიზმების გამართვის, მეტი ხარისხიანი კვლევისა და კლიმატისადმი მეგობრული ტექნოლოგიების დანერგვის საკითხებზე გამახვილდა.
► ღონისძიებას სამინისტროს შესაბამისი უწყებების, საერთაშორისო პარტნიორი ორგანიზაციების წარმომადგენლები, დარგის ექსპერტები და სხვა დაინტერესებული პირები ესწრებოდნენ.

The UN Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) was updated and a new report was presented
Georgia's Second Biennial Update Report to the United Nations Framework Convention on Climate Change is presented.
►The presentation of the second biannual meeting dedicated to the United Nations Framework Convention on ClimateChange was welcomed by Nino Tandilashvili, deputy minister of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture.
►The UN Development Program (UNDP) and the Global Environment Facility (GEF) were thanked for their active support and cooperation, and the Deputy Minister emphasised the importance of the document.
Reporting on the UN Convention is important for pursuing national climate change policies.  We are working hard to meet all of the Paris Agreement's and other international responsibilities, including the Association Agreement, on a timely and complete basis. Climate change is a confirmed fact, and each country's responsible approach toward reducing greenhouse gas emissions is the most critical issue, as Nino Tandilashvili stated.
Anna Chernishova, The Deputy Resident Representative of the United Nations Development Program in Georgia, addressed the participants of the event.
"The year 2019 is a key year in the implementation of the Paris Agreement, as nations around the world must renew their national promises to decrease greenhouse gas emissions under the agreement. "Georgia is ready to make ambitious plans in this regard and take further measures toward the development of a green economy, with UN Development Program assistance," Anna Chernishova said.
During the presentation, current information and recommendations on the description of the national system of greenhouse gas emission sources and their measurement, reporting, and verification (MRV) were provided during the review of the  newest biennial report.
Georgia's challenges in mitigating and responding to climate change were also discussed in the report. Improved legislation, the need for finance, the formation of institutional procedures, higher-quality research, and the deployment of climate-friendly technologies were all on the agenda.
Representatives from the Ministry's relevant agencies, international partner organisations, experts in the field, and other stakeholders attended the event.