გარემოსდაცვითი და აგრარული საკითხების ინტეგრირება სკოლებში გრძელდება
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი VII-XII კლასის მოსწავლეებისთვის გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლების სახელმძღვანელოების შექმნაზე იწყებს მუშაობას.
სამუშაო შეხვედრაზე, რომელშიც მონაწილეობა დარგის ექსპერტებმა და პედაგოგებმა მიიღეს, სახელმძღვანელოების ძირითადი კრიტერიუმები, თემები და კონცეფცია განიხილეს. სახელმძღვანელოები თანხვედრაში იქნება განათლების და  მეცნიერების სამინისტროს მოთხოვნებთან და შეესაბამება განათლების სფეროში მიმდინარე რეფორმებსა და არსებულ სტანდარტებს. სახელმძღვანელოს  შემუშავების შემდეგ, გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი დაიწყებს  მასშტაბურ პროცესს, რომელიც VII-XII  კლასის პედაგოგებისა და სკოლის წარმომადგენლების გადამზადებას გულისხმობს.
აღსანიშნავია, რომ 2021 წლიდან I-VI-კლასებში პროგრამის „გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლება სკოლაში” დანერგვის პროცესი აქტიურად და წარმატებით  მიმდინარეობს. ცენტრმა „გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლება სკოლაში“ პროგრამის სასკოლო სივრცეში ინტეგრირების მიზნით, დაწყებითი საფეხურის 2600 პედაგოგი უკვე გადაამზადა. პროგრამის ფარგლებში მთელი ქვეყნის მასშტაბით გაძლიერდა პედაგოგების შესაძლებლობები შესაბამისი სახელმძღვანელოს მიხედვით გადამზადების გზით, ხოლო ათასობით მოსწავლე სწავლობს ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს, როგორიცაა მდგრადი განვითარება, ბიომრავალფეროვნების დაცვა, წყლის რესურსების დაცვა, ჰაერის დაცვა დაბინძურებისგან, კლიმატის ცვლილება და ბუნებრივი საფრთხეების შემცირება, ნარჩენების მართვა, მიწის მართვა და გაუდაბნოების წინააღმდეგ ბრძოლა, სოფლის მეურნეობა, სურსათის უვნებლობა და ხარისხი. მასწავლებელთა გადამზადება მიმდინარე წელსაც აქტიურად გრძელდება.
სამუშაო შეხვედრა გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით, პროექტის „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში” ფარგლებში გაიმართა.

The integration of environmental and agricultural issues into schools continues
EIEC starts working on creating environmental and agricultural education textbooks for VII–XII grade students.
The workshop, which was attended by field experts and teachers, discussed the main criteria, topics, and concepts of the textbook.The textbooks will be in line with the requirements of the Ministry of Education and Science and with ongoing education reforms and existing standards.After the handbook development,  EIEC will begin a large-scale process involving the training of VII-XII grade teachers and school representatives.
It is worth noting that, from 2021, the process of introducing the programme "Environmental and Agrarian Education in Schools" in grades I–VI is actively and successfully underway. In order to integrate environmental and agrarian education into schools, the centre has retrained 2,600 primary school teachers.Through retraining in relevant textbooks, the programme has strengthened the capacity of teachers across the country, and thousands of students are studying important issues such as sustainable development, biodiversity conservation, water conservation, air pollution, climate-driven disasters, natural hazard and disaster risk reduction, land management, and waste management. Desertification, agriculture, food safety, and quality. Teacher training continues actively this year as well.
The workshop was organised by the  EIEC in the framework of the project "Reducing climate-driven risk disasters."