2022-2026 წლებისთვის საქართველოს გარემოს დაცვის მოქმედებათა მეოთხე ეროვნული პროგრამის (NEAP 4) პროექტის შესახებ თემატური საჯარო განხილვები
2022-2026 წლებისთვის საქართველოს გარემოს დაცვის მოქმედებათა მეოთხე ეროვნული პროგრამის (NEAP 4) პროექტის შესახებ თემატური საჯარო განხილვები გაიმართება. შეხვედრები ონლაინ ჩატარდება შემდეგი საკითხების მიხედვით:
• ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოება - 16 მაისი, 11:00-14:00 სთ
• ატმოსფერული ჰაერის დაცვა; კლიმატის ცვლილება - 17 მაისი, 11:00-15:00 სთ
• ნარჩენების მართვა; ქიმიური ნივთიერებების  მართვა - 18 მაისი, 11:00-15:00 სთ
• წყლის რესურსების დაცვა; შავი ზღვის გარემოს დაცვა - 19 მაისი, 11:00-15:00 სთ
• ბიომრავალფეროვნება და დაცული ტერიტორიები; ტყის მართვა - 23 მაისი, 11:00-15:00 სთ
• გარემოსდაცვითი მმართველობა; ბუნებრივი საფრთხეებისა და რისკების მართვა - 24 მაისი, 11:00-15:00 სთ
• მიწის რესურსების დაცვა - 25 მაისი, 11:00-15:00 სთ
• გარემოსდაცვითი განათლება მდგრადი განვითარებისათვის - 27 მაისი, 11:00 – 14:00 სთ
თემატურ საჯარო განხილვებში მონაწილეობა შესაძლებელია ZOOM პლატფორმის საშუალებით შემდეგ ბმულზე - https://us06web.zoom.us/j/89642852929 Meeting ID: 896 4285 2929
აღნიშნულ საკითხზე საკონტაქტო პირია საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს პოლიტიკის კოორდინაციისა და ანალიტიკის დეპარტამენტის ხელმძღვანელის მოადგილე გენადი ჯანგიძე - genadi.jangidze@mepa.gov.ge.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს კოორდინაციით, გაეროს განვითარების პროგრამისა (UNDP) და შვედეთის მთავრობის მხარდაჭერით, საქართველოს მთავრობის 20.12.2019 წლის N629 დადგენილებით დამტკიცებული „პოლიტიკის დოკუმენტების შემუშავების, მონიტორინგისა და შეფასების“ წესის შესაბამისად, შემუშავდა 2022-2026 წლებისთვის საქართველოს გარემოს დაცვის მოქმედებათა მეოთხე ეროვნული პროგრამის (NEAP 4) პროექტი.
საქართველოს გარემოს დაცვის მოქმედებათა ეროვნული პროგრამა წარმოადგენს გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სფეროში ქვეყნის ძირითად სტრატეგიულ დოკუმენტს, რომელიც განსაზღვრავს დარგის გრძელვადიან სტრატეგიულ პრიორიტეტებსა და შესაბამის სამოქმედო გეგმას. გარემოს დაცვის მოქმედებათა ეროვნული პროგრამის შემუშავება განპირობებულია საქართველოს კანონმდებლობითა და ქვეყნის მიერ აღებული საერთაშორისო ვალდებულებებიდან გამომდინარე; კერძოდ, საქართველოს კანონი „გარემოს დაცვის შესახებ“ მოითხოვს გარემოს დაცვის მოქმედებათა ეროვნული პროგრამის რეგულარულ, ხუთწლიანი პერიოდით შემუშავებასა და განხორციელებას. ასევე, საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმების 304-ე მუხლის შესაბამისად, თანამშრომლობა, სხვა საკითხებთან ერთად, ითვალისწინებს გარემოს დაცვის მოქმედებათა ეროვნული პროგრამის პერიოდულად შემუშავებას, განახლებას და დამტკიცებას საქართველოს კანონმდებლობის შესაბამისად.
2022-2026 წლებისთვის საქართველოს გარემოს დაცვის მოქმედებათა მეოთხე ეროვნული პროგრამის (NEAP 4) პროექტის გასაცნობად, გთხოვთ, ეწვიოთ ბმულს - https://bit.ly/3KYwztw

Thematic Public Hearings on the Draft Fourth National Environmental Action Program of Georgia (NEAP 4) for 2022-2026
Thematic public hearings on the draft of the Fourth National Environmental Action Program of Georgia (NEAP 4) for 2022-2026 will be held. Meetings will be held online according to the following issues:
• Nuclear and Radiation Safety-May 16, 11: 00 a.m.–1: 00 p.
• Protection of atmospheric air; Climate Change - May 17, 11: 00 a.m. to 15: 00 p.m.
• Waste management; Chemicals Management-May 18, 11: 00 a.m.–15:00 p.m.
• Protection of water resources; Black Sea Environment Protection-May 19, 11: 00-15: 00
• Biodiversity and Protected Areas; Forest Management-May 23, 11: 00 a.m.–15:00 p.m.
• Environmental governance; Natural Threats and Risks Management-May 24, 11: 00 a.m.–15:00 p.m.
• Protection of land resources - May 25, 11: 00-15: 00
• Environmental Education for Sustainable Development - May 27, 11:00 - 14:00
Participation in thematic public discussions is possible through the ZOOM platform at the following link: https://us06.web.zoom.us/j/89642852929  Meeting ID: 896428529
Genadi Jangidze, Deputy Head of the Ministry of Policy Coordination and Analysis Department of the Ministry of Environmental  Protection and Agriculture of Georgia - can be reached at  genadi.jangidze@mepa.gov.ge.
In coordination with the Ministry of Environmental  Protection and Agriculture of Georgia, with the support of the United Nations Development Program (UNDP) and the Government of Sweden, in accordance with the Rule of Policy Development, Monitoring, and Evaluation approved by the Government of Georgia N629 of 20.12.2019, the Environmental Action Plan for Georgia 2022-2026 Fourth National Program (NEAP 4) project.
The Georgian National Environmental Action Program is the country's main strategic document in the field of environment and natural resource protection, defining the field's long-term strategic priorities as well as the relevant action plan. The elaboration of the National Environmental Action Plan is conditioned by the legislation of Georgia and the international obligations undertaken by the country; In particular, the Law of Georgia on Environmental Protection requires the development and implementation of a national program of environmental actions on a regular, five-year period. Also, in accordance with Article 304 of the Association Agreement between Georgia and the European Union, cooperation, among other issues, provides for the periodic elaboration, updating, and approval of the National Environmental Action Program in  accordance with the legislation of Georgia.
To get acquainted with the project of the Fourth National Environmental Action Program of Georgia for 2022-2026 (NEAP 4), please visit the link: -https://bit.ly/3KYwztw