კონკურსის “მწვანე ჯილდო” - გამარჯვებულების დაჯილდოება
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით სასტუმროში “რედისონ ბლუ ივერია” კონკურსის “მწვანე ჯილდო 2019 - სკოლამდელი გარემოსდაცვითი განათლება” გამარჯვებულების საზეიმო დაჯილდოება გაიმართა. კონკურსის მონაწილეებს სიტყვით გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ ნინო თანდილაშვილმა და გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორმა თამარ ალადაშვილმა მიმართეს.
“ფორმალურ განათლებაში სკოლამდელი განათლების როლი უმნიშვნელოვანესია, რადგან ამ ეტაპზე იწყება ბავშვის ჩამოყალიბება და უნარ-ჩვევების გამომუშავება. შესაბამისად, გარემოსდაცვითი საკითხების ინტეგრირება სკოლამდელი მზაობის პროგრამაში გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთვის ერთ-ერთი ყველაზე იმედისმომცემი და საამაყო გადაწყვეტილებაა. დარწმუნებულები ვართ, რომ სკოლამდელი გარემოსდაცვითი განათლების ხელშეწყობით სამომავლოდ უკეთესობისკენ შევცვლით არსებულ მდგომარეობას და გავაუმჯობესებთ მომავალი თაობების დამოკიდებულებებს გარემოსადმი”- განაცხადა მინისტრის მოადგილემ ნინო თანდილაშვილმა.
2019 წელს კონკურსი მთელი საქართველოს მასშტაბით გაიმართა და მასში მონაწილეობდა 120 აღმზრდელი და მეთოდისტი, რომელიც პრაქტიკაში „სკოლამდელი გარემოსდაცვითი განათლების“ სახელმძღვანელოს იყენებს და აქტიურად ახორციელებს გარემოსდაცვით აქტივობებს.
კონკურსის პირველ ეტაპზე მონაწილეთა შეფასება მოხდა მიღებული განაცხადების საფუძველზე, ხოლო კონკურსის მეორე ტური ჩატარდა თბილისსა და ქუთაისში, სადაც შერჩეულმა კონკურსანტებმა წარმოადგინეს პრეზენტაციები განხორციელებული გარემოსდაცვითი საქმიანობების შესახებ. ფინალური ათეულიდან დაჯილდოების ცერემონიაზე გამოვლინდა „მწვანე ჯილდო 2019-ის“ გამარჯვებული - ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ნიგვზიანის საბავშვო ბაღის აღმზრდელი ნათია თავაძე. გამარჯვებულს სკოლამდელი გარემოსდაცვითი განათლების ხელშეწყობისთვის “მწვანე ჯილდო”, მადლობის სიგელი და კომპანია "კარფურის" მხარდაჭერით პერსონალური კომპიუტერი გადაეცა.
კონკურსის გამარჯვებული სახელმწიფო უწყებებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლების მიერ დაკომპლექტებულმა კომისიამ ორი ეტაპის ქულების დაჯამების შედეგად გამოავლინა.
კონკურსი “მწვანე ჯილდო”, რომლის მიზანიც სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებებში გარემოსდაცვითი საკითხების სწავლების ხელშეწყობა და აღმზრდელებისა და მეთოდისტების წახალისებაა, უკვე მეორედ გაიმართა და მასში მონაწილეობა საქართველოს ყველა რეგიონის წარმომადგენელმა მიიღო.
სკოლამდელი გარემოსდაცვითი განათლების ხელშეწყობის მიზნით 2016 წელს სასკოლო მზაობის პროგრამის ფარგლებში გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრმა შეიმუშავა დამხმარე სახელმძღვანელო აღმზრდელთათვის - „სკოლამდელი გარემოსდაცვითი განათლება’’, რომელიც მოიცავს სამ ძირითად თემას: 1. ბიომრავალფეროვნება ჩვენ გარშემო 2. წყლისა და ენერგიის დაზოგვა 3. ნარჩენების მართვა.
2016 წლიდან სახელმძღვანელოს დანერგვის მიზნით მიმდინარეობდა სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებების აღმზრდელებისა და მეთოდისტების ტრენინგები მთელი საქართველოს მასშტაბით, ჯამში საქართველოს ყველა მხარეში გადამზადდა 1600-მდე ბაღის 2000-მდე აღმზრდელ-პედაგოგი და მეთოდისტი, რომლებსაც გადაეცათ სახელმძღვანელოები და სხვა დამხმარე მასალები.
სკოლამდელი გარემოსდაცვითი განათლების ხელშეწყობისა და სფეროში დასაქმებული განმანათლებლების შესაძლებლობების გაძლიერების მიზნით გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი მუშაობას მომავალშიც გააგრძელებს.

Awarding the winners of the "Green Award" contest
The EIEC of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia hosted the award ceremony for the winners of the contest "Green Award 2019-Preschool Environmental Education" at the Radisson Blu Iveria Hotel. At the contest, Nino Tandilashvili, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, and Tamar Aladashvili, Director of the EIEC, addressed the participants.
"Pre-school education plays a critical part in formal education because it is at this period that the kid begins to develop and learn skills." As a result, incorporating environmental issues into the preschool preparedness program is one of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture's most promising and proudest initiatives. "We are certain that by boosting pre-school environmental education, we will improve the current situation and future generations' attitudes toward the environment," Deputy Minister Nino Tandilashvili stated.
The event was held in Georgia in 2019 and was attended by 120 educators and methodologists who use the textbook "Preschool Environmental Education" in their classrooms and actively participate in environmental activities.
The participants of the first stage of the contest were evaluated on the basis of the applications received, and the second round of the contest  was held in Tbilisi and Kutaisi, where the selected contestants made presentations on the implemented environmental activities. The winner of the "Green Award 2019" was Natia Tavadze, an educator at the kindergarten in the village of Nigvziani, Lanchkhuti Municipality, it was revealed at the award ceremony. The winner was awarded the Green Award for Promotion of Environmental Education, a Certificate of Appreciation, and a personal computer with the support of Carrefour.
The winner of the contest was revealed by a commission composed of representatives of state agencies and non-governmental organisations as a result of summarising the points of the two stages.
The "Green Award," which aims to promote environmental education in preschools and motivate educators and methodologists, was held for the second time, with participants from all regions of Georgia..
The EIEC published an auxiliary guide for educators titled "Preschool environmental education" in 2016 as part of the school readiness initiative to encourage preschool environmental education. 1. The biodiversity that surrounds us 2. Conservation of water and energy N. 3.waste management.
Since 2016, in order to introduce the textbook, training for educators and methodologists of pre-school institutions have been conducted throughout Georgia. In total, about 1600 kindergarten teachers and methodologists have been trained throughout Georgia and have been provided with textbooks and other supporting materials.
The EIEC will continue to promote preschool environmental education and provide resources to teachers in the field.